Skocz do zawartości









Zawał serca pytania i odpowiedzi

zawał serca ból mostka nitrogliceryna

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 05 października 2013 - 07:41

Czy można przejść zawał serca i nawet tego nie zauważyć?


Zawał może wystąpić w każdej sytuacji. Jest to nagłe zamknięcie tętnicy wieńcowej przez skrzeplinę, najczęściej osadzoną już w naczyniu zwężonym przez miażdżycę. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu zawału jest nagły wysiłek przekraczający możliwości adaptacji i bardzo silna emocja. Mamy dane z Wietnamu i Iraku, gdzie nagle zdarzały się zawały u bardzo młodych osób, także żołnierzy, wywołane dramatycznymi przeżyciami związanymi z wojną. To mogą być emocje zarówno negatywne, jak i pozytywne. Zdarza się, że do zawału dochodzi np. w trakcie dramatów rodzinnych, zawodowych czy oglądania transmisji sportowych. Zawał następuje również bez dużego wysiłku fizycznego. Czasem chory budzi się w nocy z powodu rozrywającego bólu za mostkiem, tak silnego, że trudno go opanować choremu. Czasami ból zamostkowy promieniujący do żuchwy może być bardzo krótki i słabo odczuwany, tak jest na przykład u osób cierpiących na wieloletnią cukrzycę. Chory może zgłosić się do lekarza za późno, dopiero po paru dniach z powodu znacznego osłabienia, duszności. Dopiero w trakcie szczegółowego badania okazuje się, że chory już przeszedł zawał serca i nawet o tym nie wiedział. Jednak u większości ludzi jest to ból silny zamostkowy, wraz z narastającym uczuciem słabości, duszności i szybkiego, zwykle niemiarowego bicia serca. Tych objawów nie wolno zlekceważyć ani pacjentowi, ani lekarzowi pierwszego kontaktu. To mogą być zwiastuny zawału serca, zagrożenia zawałem, czy nawet ostrego rozwarstwienia aorty, a więc stanów bezpośredniego zagrożenia życia.
Często przepisywane leki nasercowe: nitraty, naparstnica i pochodne, leki przeciwarytmiczne.
 



#2 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 05 października 2013 - 07:49

Czy mogę podać nitroglicerynę komuś z objawami zawału?


Absoioutnie nie. Nitrogliceryna rozszerza tętnice wieńcowe. Poprawia to ukrwienie mięśnia sercowego, ale zmniejsza ciśnienie krwi. U ludzi z niskim ciśnieniem podanie nitrogliceryny może skończyć się utratą przytomności właśnie z powodu zbyt niskiego ciśnienia wywołanego lekiem. Na izbach przyjęć w szpitalach jest mnóstwo przypadków, w których ktoś z życzliwości poczęstował chorego swoją nitrogliceryną. Jedyne co możemy podać osobie z silnym bólem zamostkowym to szklankę wody i natychmiast wezwać lekarza. W zaludnionych miejscach, takich jak kościół, sklep, zawsze można spytać czy jest lekarz w okolicy, może ktoś się przyzna (ja zawsze się przyznaję). Pogotowie nigdy nie lekceważy sygnałów i przy- najmniej w dużych ośrodkach miejskich
przyjeżdża bardzo szybko.

 

Nitrogliceryna - rozsadza budynki, ratuje serce..

Nitrogliceryna, którą pod łacińską nazwą glyceryl trinitrate odnajdziemy w składzie wielu leków kardiologicznych, została wynaleziona w 1847 r. przez włoskiego chemika Ascaniego Sobrero. Oleista, przejrzysta ciecz będąca estrem kwasu azotowego i glicerolu jest bardzo wrażliwa na wstrząsy i wystarczy mocniej ją zamieszać, by zainicjować nagłą reakcję chemiczną i eksplozję. Jak łatwo zgadnąć, nowy wynalazek szybko zyskał sobie złą sławę, która przyczyniła się do zakazu jej wytwarzania. Uczonym, który w latach 60. XIX w. ponownie zwrócił uwagę na niebezpieczną substancję, był sam Alfred Nobel, który wykorzystał ją do produkcji dynamitu i żelatyny wybuchowej.
Niemal w tym samym czasie, kiedy szwedzki wynalazca prowadził swoje wybuchowe eksperymenty, nitrogliceryny zaczęto używać do leczenia schorzeń kardiologicznych. Choć od tamtych czasów upłynęło dobre 130 lat, do dzisiaj nitrogliceryna stanowi podstawowy składnik preparatów używanych w terapii choroby niedokrwiennej serca.