Skocz do zawartości









Trovan Pfizer (trovafloxacin i alatrofloxacin)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 28 stycznia 2015 - 01:36

Jest to chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń układu oddechowego (głównie zapaleń płuc), skóry, tkanek miękkich oraz zakażeń uogólnionych nie poddających się terapii innymi chemioterapeutykami.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na lek i inne chemioterapeutyki z grupy chinolonów. Nie stosować u dzieci i młodzieży do 18 rż. U osób w podeszłym wieku, chorych na padaczkę oraz z niewydolnością wątroby należy zachować szczególną ostrożność, gdyż ryzyko działań niepożądanych jest u nich większe. W czasie leczenia nie wolno pić alkoholu. Leku nie wolno stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. W przypadku gdy stosowanie leku jest koniecznością, zaleca się zaprzestanie karmienia piersią.

Działania niepożądane:Reakcje alergiczne: świąd skóry, wysypka, pokrzywka. Może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, brak łaknienia, pełność w nadbrzuszu, kolki, wymioty i biegunki), rzadziej bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nadmierne pobudzenie, bezsenność, bóle mięśni i stawów, zaburzenia słuchu. W wyjątkowych przypadkach, szczególnie podczas długotrwałego stosowania leku, może dojść do zakażeń przewodu pokarmowego bakteriami opornymi na lek (co się charakteryzuje złym samopoczuciem, gorączką, bólami brzucha, ciężką biegunką). Wystąpienie powyższych objawów wymaga przerwania stosowania leku i niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem.

Dawkowanie:Ściśle według wskazań lekarza. Tabletki należy przyjmować podczas posiłków lub tuż po jedzeniu, z dużą ilością wody.
Uwagi:Podczas stosowania leku nie należy opalać się oraz prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać skomplikowanych maszyn wymagających szczególnej uwagi. Aby osiągnąć pełną skutecz­ność leczenia, konieczne jest stosowanie leku przez okres zalecony przez lekarza, nawet jeśli dolegliwości ustąpią już po kilku dawkach leku.
Interakcje:Trowafloksacyna nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych oraz teofiliny. Środki zobojętniające kwaśność soku żołądkowego zmniejszają wchłanianie leku, zmniejszając skuteczność terapii przeciwbakteryjnej.

 

Lek został wycofany w Europie w latach 90-ych, w USA stosowany(?) - jedynie w stanach zagrażających  życiu. Lek powoduje uszkodzenie wątroby. W 2009 zakończył się ugodą długotrwały proces firmy Pfizer(trwający od 1996 r!), ofiarami badań były dzieci w w nigeryjskim mieście Kano. Część z nich zmarło, część została trwale okaleczona.