Skocz do zawartości

Spodziectwo u dzieci

spodziectwo

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 145 postów

Napisano 10 październik 2013 - 10:36

Jak wygląda spodziectwo u dzieci przedstawia prof. nadzw. dr hab. med. Wojciech PerdzyńskiSpodziectwo nazywamy wadę wrodzoną narządów płciowych zewnętrznych, cechuje się tym, że obwodowy odcinek cewki moczowej nie jest rozwinięty. Ujściu cewki znajduje się na dolnej powierzchni penisa, zamiast na szczycie żołędzi, w najgorszym wypadku powstaje na worku mosznym lub kroczu. Anatomiczna dysfunkcja powoduje, że dziecko ma problemy z oddaniem moczu, w późniejszym wieku może być przyczyną powstania różnych problemów adaptacyjnych (pytania innych dzieci, wstyd przy siusianiu). Nieleczone spodziectwo powoduje w okresie dojrzewania wielu kompleksów, a także depresji u chłopców.
Badania wykonuje chirurg dziecięcy lub urolog. Operacja jest trudna i wymaga doświadczenia od lekarza, dlatego warto się go spytać ile rocznie wykonuje takich zabiegów (przyjmuje się, że 20 i więcej to już doświadczony lekarz w tego typu zabiegach). Od wykonania zabiegu zależy jaki uzyskamy efekt anatomiczny, czy odcinek cewki moczowej wróci na swoje miejsce - jak będzie się kształt prącia kreował itp. a także efekt czynnościowy, czy nie będą występować problemy z oddawaniem moczu u pacjenta, czy w przyszłości nie wystąpią problemy przy współżyciu płciowym. Jest kilka technik operacji, które stosuje się w zależności od stanu pacjenta. Spodziectwu często towarzyszy niedorozwój prącia, dlatego też trzeba uważnie obserwować jak będzie wyglądał sytuacja pacjenta po operacji (zdarza się np. zwężenie ujścia czy też odcinka wytworzonej cewki moczowej, może pojawić się skrzywienie prącia, blizny). Dzieci po zabiegu powinny być pod stała opieką lekarza, aż do wieku dorosłego.

Klasyfikacja spodziectwa (położenie cewki moczowej).


Zaobserwowano, że u 75% pacjentów ujście cewki jest w części obwodowej penisa ok. 1/3 lub na żołędzi (dystalność), u 13% w środkowej części prącia, a u 12% to już postacie najcięższe (ujście cewki znajduje się w bliższej części prącia, na worku mosznowym lub na kroczu). Aby ocenić stopień trudności operacji należy wziąć pod uwagę inne elementy jak jakość płytki cewkowej (dolna powierzchnia prącia położona obwodowo od ujścia cewki moczowej, gdzie powinna się wytworzyć - podczas rozwoju płodowego - cewka moczowa), kształt żołędzi, stopień niedorozwoju prącia, stopień oraz rodzaj skrzywienia prącia, wygląd i rozwój napletka, w jakim stopniu jest rozwinięta moszny. Dzięki współczesnym metodom leczenia, które uwzględniają każdy z tych czynników operacje dobiera się indywidualnie do stanu pacjenta.#2 trosmana

trosmana

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 maj 2014 - 06:51

Mam takie pytanie. Moj chlopak ma spodziectwo mosznowo praciowe i niewiemy czy jest plodny. Jestesmy juz ze soba ponad 2 lata. Kochamy sie bez wiekszego problemu. Tylko niewiem czy ta wada nie wplynie na jego plodnosc.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych