Skocz do zawartości









Naturalne antydepresanty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 andrzejow23

andrzejow23

    Użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 18 kwietnia 2014 - 02:22

Czy ktoś może mi polecić jakieś naturalne antydepresanty? I jak powinno się je stosować?

#2 Chris

Chris

    Zaawansowany użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 84 postów

Napisano 18 kwietnia 2014 - 06:43

Żebym mógł polecić konkretny preparat potrzebuję kilku informacji:

1) Czy rozpoznałeś u siebie zaburzenia depresyjne samodzielnie czy jest to diagnoza postawiona przez lekarza?

2) Jeśli nie byłeś u lekarza polecam wypełnienie następującego testu: psychiatra.bydgoszcz.eu/publikacje-dla-pacjenta/depresja/skala-depresji-becka/

(proponuję ocenić swój stan psychiczny w przeciągu ostatnich 2-óch tygodni)

3) Czy przyjmujesz obecnie jakiekolwiek leki dostępne na receptę? Jeśli tak, to jakie?

- W zależności od tego co uznasz za bardziej stosowne czekam na odpowiedź tu lub w wiadomości prywatnej.



#3 andrzejow23

andrzejow23

    Użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 19 kwietnia 2014 - 07:12

1) Nie byłem u lekarza...po prostu wydaje mi się, że mam depresję
2) 18 pkt
3) Nie przyjmuję innych leków poza suplementem z witaminami

z góry dzięki;)

#4 Chris

Chris

    Zaawansowany użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 84 postów

Napisano 22 kwietnia 2014 - 01:28

Dokonując przeglądu piśmiennictwa n.t naturalnych antydepresantów natrafiłem na 2 artykuły godne uwagi:

„Herbal medicine for depression, anxiety and insomnia: A review of psychopharmacology and clinical evidence” Jerome Sarris, Alexander Panossian, Isaac Schweitzer, Con Stough, Andrew Scholey

Artykuł ten dokonuje przeglądu roślin o potencjale m.in. przeciwdepresyjnym. Przeprowadzonym z ich udziałem badaniom klinicznym przydzielono jeden z trzech poziomów wiarygodności dowodów naukowych: A>B>C.

Do poziomu A (najbardziej udowodniona skuteczność) należą badania z udziałem 2-óch roślin leczniczych. Są to: DZIURAWIEC I SZAFRAN

D Z I U R A W I E C


Według mnie jedynym preparatem p/depresyjnym na bazie dziurawca (na naszym rynku farmaceutycznym) godnym polecenia jest Deprim forte (425 mg suchego wyciągu z dziurawca).

Dawkowanie dziurawca jest sprawą kontrowersyjną, ponieważ co artykuł, książka to inne zalecane dawki. Najniższa dawka p/depresyjna z jaką spotkałem się do tej pory w literaturze to 600 mg („Farmakologia i Toksykologia” Mutschler).

Z kolei w polskim artykule („Leki ziołowe w leczeniu depresji – aktualny stan wiedzy” Tomasz Szafrański http://www.psychiatr...rPol_1_2014.pdf ) znalazłem następujące zalecenie: „ekstrakty z dziurawca stosowane w dawkach 900–1800 mg/dzień mogą być wykorzystywane jako opcja leczenia drugiego lub trzeciego rzutu u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną depresją, którzy nie chcą zażywać leków syntetycznych albo ich nie tolerują.”

Producent Deprimu forte zaleca: "Należy przyjmować 1 kapsułkę 1 raz na dobę, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. O ile to konieczne, dawkę leku można zwiększyć do 2 kapsułek na dobę (1 kapsułka, rano i wieczorem)."

Podsumowując te informacje, wedle mojego przekonania i ogólnej praktyki (powolnego wprowadzania i zwiększania dawek leków p/depresyjnych) polecam następując schemat terapeutyczny:

Zacznij terapię od 1 kapsułki Deprimu forte 1 x dziennie w godzinach porannych (podczas posiłku). Po okresie 14 dni, oceń swój stan (Skala Depresji Becka) i jeśli uległ on poprawie kontynuuj terapię. Jeśli efekt będzie niezadowalający zwiększ dawkę do 2 kapsułek na dobę (1 rano, 1 wieczorem) i ponownie oceń swój stan po 2-óch tygodniach. Jeśli po takiej 4-tygodniowej kuracji nie nastąpi poprawa samopoczucia, przerwij terapię.

Ze względu na to, że na niebie pojawia się coraz więcej słońca, przestrzegam … podczas terapii dziurawcem opalanie się jest p/wskazane – mogą pojawić się przebarwienia skórne. W razie konieczności przebywania dłużej na słońcu używaj kremów z filtrem.

S Z A F R A N



W aptekach możesz zapytać o Szafraceum. Jest to preparat złożony zawierający 30 mg ekstraktu z szafranu (czyli minimalną skuteczną dawkę p/depresyjną), ekstrakt z żeń-szenia, kompleks witamin z grupy B oraz tryptofan i inozytol. Jeśli zdecydujesz się na ten preparat, przyjmuj 1 tabletkę 1 raz dziennie rano (ze względu na obecność żeń-szenia). Podczas zażywania Szafraceum, nie musisz unikać słońca.

Jakiś czas temu odnalazłem w aptece kolejny preparat na bazie szafranu. Jest to Depresanum (ekstrakt z szafranu + tryptofan + inozytol). W przeciwieństwie do Szafraceum nie zawiera żeń-szenia (żeń-szeń u niektórych osób może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi).

Depresanum przyjmuj w schemacie: 1 tbl. rano i 1 tbl. wieczorem podczas posiłków.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Porównując preparaty Deprim forte i Szafraceum/Depresanum w pierwszej kolejności skłaniałbym się ku Deprim forte, ze względu na fakt, że jest on zarejestrowany jako lek, co pociąga za sobą konieczność kontroli, czy każda kapsułka zawiera deklarowaną ilość dziurawca. Szafraceum oraz Depresanum są suplementami diety, więc takiego wymogu nie muszą spełniać.

Na korzyść Deprimu przemawia również fakt, że nie zażywasz żadnych leków na receptę. Zapytałem o to, aby wykluczyć potencjalne interakcje dziurawca z tymi lekami.

Uzupełnienie na okres lata (w trosce o nasze bezpieczeństwo w kontakcie ze słońcem)

Pomimo niebywałych zalet preparatu Deprim forte jeśli ktoś planuje w okresie lipca i sierpnia zażywać kąpieli słonecznych (góry, morze, basen, praca, solarium... a nawet opalanie się na ławce w parku) to lepiej będzie jeśli zrezygnuje z dziurawca na rzecz szafranu.

PRZYDATNE INFORMACJE

(dotyczą zarówno roślinnych jak i syntetycznych preparatów p/depresyjnych)


1) Wszystkie antydepresanty ujawniają swoje działanie p/depresyjnie z pewnym opóźnieniem ok. 10-14 dniowym.
2) Preparaty p/depresyjne nie działają doraźnie, aby zadziałały konieczne jest ich systematyczne przyjmowanie.
3) Minimum czasowe leczenia pierwszego epizodu depresyjnego to 3-6 miesięcy. Zbyt wczesne odstawienie preparatu może spowodować nawrót objawów.

Pozdrawiam, Chris

#5 _Gość_*

_Gość_*
  • Goście

Napisano 23 lutego 2015 - 11:13

Witam a co pan poleca dla mnie, w teście Becka 38 pkt. :/ już kiedyś (ok rok temu) nie udolnie próbowałem się zabić, jak się nie wyśpię(a mam z tym problemy), to nie podchodź do mnie. Aktualnie się leczę metodą ILADS na boreliozę, nie jest fajnie :/

#6 _Gość_*

_Gość_*
  • Goście

Napisano 21 czerwca 2015 - 08:48

Polecam ekstrakt z kurkumy, czyli kurkiminę. JEdna kapsułka odpowiada 20g kurkumy - czyli całej torebce kurkumy (jesli chodzi o zawartość kurkuminy). Kurkimina to inhibitor MAO. JEst preparat firmy swanson "Curcumin Complex" 60kapsulek i kosztuje ok. 140zł. Przyjmować1 kapsułkęw trakcie jedzenia np. obiadu. To wychodzi miesieczna kuracja 60zł. A można maksymalnie braćdwie kapsułki dziennie. Ale to wiadomo żę najpierw bierzemy jedna kapsułkę albo nawet rodzielić ją na dwa razy na początku. W badaniach klinicznych zaobserwowaną taką samą skuteczność jak ma fluoksetyna , czyli popularny Prozac.

#7 _Gość_*

_Gość_*
  • Goście

Napisano 21 czerwca 2015 - 08:51

MOżna też zajadać po kilka łużek dziennie zwykłej kurkumy - przyprawy, najlepiej wymieszać ją w oleju np. lnianym. Kurkumina rozpuszcza się w tłuszczach. DOdaćteż pieprzy czarnego- składnik pieprzu - piperyna zwięszka przyswajalność kilkukrotnie.

#8 _Gość_*

_Gość_*
  • Goście

Napisano 02 września 2015 - 10:33

Polecam ekstrakt z kurkumy, czyli kurkiminę. JEdna kapsułka odpowiada 20g kurkumy - czyli całej torebce kurkumy (jesli chodzi o zawartość kurkuminy).  Kurkimina to inhibitor MAO. JEst preparat firmy swanson "Curcumin Complex" 60kapsulek i kosztuje ok. 140zł. Przyjmować1 kapsułkęw trakcie jedzenia np. obiadu. To wychodzi miesieczna kuracja 60zł. A można maksymalnie braćdwie kapsułki dziennie. Ale to wiadomo żę najpierw bierzemy jedna kapsułkę albo nawet rodzielić ją na dwa razy na początku. W badaniach klinicznych zaobserwowaną taką samą skuteczność jak ma fluoksetyna , czyli popularny Prozac.


Niestety przyswajanie substancji czynnych z tego produktu jest na bardzo niskim poziomie, bo około 1%. Wydaje mi się, że nie ma sensu wydawać tyle pieniędzy, aby uzyskać taki efekt. Na rynku znajdziemy suplementy o lepszej bioretencji.

#9 _Gość_*

_Gość_*
  • Goście

Napisano 21 września 2015 - 11:16

Polecam ekstrakt z kurkumy, czyli kurkiminę. JEdna kapsułka odpowiada 20g kurkumy - czyli całej torebce kurkumy (jesli chodzi o zawartość kurkuminy).  Kurkimina to inhibitor MAO. JEst preparat firmy swanson "Curcumin Complex" 60kapsulek i kosztuje ok. 140zł. Przyjmować1 kapsułkęw trakcie jedzenia np. obiadu. To wychodzi miesieczna kuracja 60zł. A można maksymalnie braćdwie kapsułki dziennie. Ale to wiadomo żę najpierw bierzemy jedna kapsułkę albo nawet rodzielić ją na dwa razy na początku. W badaniach klinicznych zaobserwowaną taką samą skuteczność jak ma fluoksetyna , czyli popularny Prozac.


Niestety przyswajanie substancji czynnych z tego produktu jest na bardzo niskim poziomie, bo około 1%. Wydaje mi się, że nie ma sensu wydawać tyle pieniędzy, aby uzyskać taki efekt. Na rynku znajdziemy suplementy o lepszej bioretencji.


Ten 1% możemy otrzymać spożywając samą kurkumę z olejem i pieprzem , ja tak robię już od paru lat i polecam wszystkich
i dopóki nie znajde produktu naprawdę godnego swojej ceny nie przerzucę się na suplementy bankowo :D

#10 _Andy_*

_Andy_*
  • Goście

Napisano 01 października 2015 - 08:54

Już tak nie wrzucajmy wszystkich suplementów do jednego worka, to jest tak samo jak z magnezem, jedne się prawie nie przyswajają inne mają lepszą bioretencję