Skocz do zawartości









Lek na alergię nie powodujący senności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 _karolla_*

_karolla_*
  • Goście

Napisano 20 marca 2015 - 09:32

Jestem alergiczka i niestety muszę często brać leki przeciwalergiczne. Stosowałam allertec i ten efekt senności sie pojawiał dosyć często.Które z nich nie usypiają? 

#2 buspiron

buspiron

    Zaawansowany użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 37 postów

Napisano 20 marca 2015 - 12:57

Leki na alergię nie powodujące senności to dość częsty temat przewijający się w aptece. 

Może na początek wytłumaczę o co chodzi z tą sennością powodowaną przez leki na uczulenie. Leki przeciwalergiczne działają poprzez blokowanie receptorów histaminowych H1. Nie wszystkie leki są wybiórcze tylko w stosunku do wybranych receptorów odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych i działają ośrodkowo powodując sedację(działanie nasenne i uspakajające). Nas jako alergików interesuje tylko działanie obwodowe leków. Działanie typowo nasenne wykazują leki przeciwalergiczne starszej generacji : hydroksyzyna, doksylamina, difenhydramina (Apap Noc)


Według mnie żaden lek przeciwalergiczny (przeciwhistaminowy) nie będzie w 100 % bez działania nasennego. 

Istnieją natomiast leki nowej generacji, które mają zminimalizowane do minimum działanie niepożądane jak sedacja.
  • lewocetyryzyna, desloratadyna i feksofenadyna

Przykład leku o zminimalizowanym działaniu nasennym: Allegra, dostępny bez recepty lub Telfast (na receptę) zawierający feksofenadynę (zaliczaną do 3 generacji).

Wydaję mi się, że proponowany preparat będzie mniej usypiał niż popularne: Allertec, Zyrtec, Loratan

#3 m@gr farm.

m@gr farm.

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 20 marca 2015 - 07:38

podzielam opinię. Allegra jest fajną opcją, nowej generacji, która nie usypia. Ewentualnie jeśli alergia jest potwierdzona testami i jest Pani pod opieką alergologa to poprosić o Rupafin.

#4 _Gość_*

_Gość_*
  • Goście

Napisano 07 października 2015 - 07:45

wg mnie najlepsze alternatywy bez recepty to Allegra z feksofenadyna (to samo co Telfast, Telfexo ktore sa na recepte) i Lirra Gem z lewocetyryzyną (to samo co Xyzal na recepte)
Pozdrawiam

#5 kokoszka

kokoszka

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 29 czerwca 2017 - 07:54

Mnie przepisano Clatrę, rzekomo nie wywołującą senności, a nie mogłam się po niej ocknąć rano. Więc różnie bywa.... Teraz mam inny lek (Telfexo) i nie czuję się wiecznie senna, chociaż biorę go rano, a nie na wieczór.



#6 klapjorka

klapjorka

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 listopada 2017 - 10:26

Leki na alergie POWODUJĄ zmęczenie, ale tylko u niektórych osób. Senność jest efektem tego pseudo zmęczenia.