Skocz do zawartości









Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) pytania i odpowiedzi

inhibitory ACE

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 04 października 2013 - 03:09

Grupa leków zwana przez specjalistów inhibitorami ACE (skrót z angielskiego „enzym konwertazy angiotensyny") swoje działanie opiera na spostrzeżeniu, że jednym z czynników powodujących podniesienie ciśnienia krwi jest hormon zwany angiotensyną II, która zmusza tętnice do skurczu. Z angiotensyną II można walczyć na dwa sposoby. Pierwszy to nie dopuścić do jej powstawania i tak działają inhibitory ACE, drugi to „znieczulić" tętnice na działanie hormonu. Tak działają leki zwane blokerami receptorów angiotensyny II.

Jak działa inhibitor ACE


Nerki, gdy przepływa przez nie zbyt mało krwi, wysyłają sygnał chemiczny podnoszący ciśnienie w krwiobiegu.

  • Nerki uwalniają do krwi substancję, w obecności której w naczyniach krwionośnych powstaje hormon zwany angiotensyną II
  • Leki z grupy inhibitorów ACE, które omawiamy w tym zeszycie, unieszkodliwiają jedną z substancji potrzebnych do produkcji tego hormonu(gdy za mało krwi => sygnał podnieść ciśnienie)
  • Chemiczny sygnał wysłany przez nerki pozostaje bez odpowiedzi: ciśnienie krwi się nie podnosi


#2 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 04 października 2013 - 03:45

Czy inhibitory ACE mają jakieś inne działania, oprócz zmniejszania ciśnienia krwi?


Zahamowanie produkcji enzymu zwanego konwertazą angiotensyny nie tylko powoduje rozszerzenie drobnych tętniczek (obniżenie ciśnienia). Brak tego enzymu również:

  • hamuje postęp zmian w drobnych naczyniach nerkowych;
  • chroni nerki przed procesem postępującego włóknienia miąższu;
  • hamuje postęp nefropatii cukrzycowej (dlatego inhibitory ACE podaje się np. chorym z cukrzycą);
  • korzystnie wpływa na układ krążenia u chorych z chorobą wieńcową i niewydolnością serca.

Czy wystarczy przyjmować lek na nadciśnienie tylko wtedy, gdy mi podnosi?


Absolutnie nie. Utrwalone nadciśnienie tętnicze (2 - 3 niezależne pomiary u lekarza albo tygodniowe pomiary w domu) wymaga leczenia zwykle do końca życia. Oczywiście bywa, że zmiana trybu życia (rzucenie palenia, schudnięcie, zmiana diety) pozwala po kilku miesiącach zmniejszyć dawki leków albo nawet całkiem przestać je zażywać.
 

Zalety inhibitorów ACE


Blokada wytwarzania angiotensyny II nie tylko obniża ciśnienie krwi, ale i przeciwdziała miażdżycy, m.in. chroniąc nasze serce przed zawałem, a mózg przed niedokrwiennym udarem. Dzieje się tak dzięki temu, że inhibitory ACE pobudzają wytwarzanie tlenku azotu w ścianach naczyń. Ten prosty związek rozkurcza mięśnie naczyń, przez co zwiększa ich pojemność. Ten sam związek rozkurcza jednak także inne naczynia, poprawiając przepływ krwi, a dodatkowo zmniejsza utlenianie cholesterolu, zmniejszając tym samym ryzyko odkładania się złogów miażdżycowych.

Jakie są skutki uboczne związane z zażywaniem inhibitorów ACE?


Kilka, kilkanaście proc. chorych leczonych tymi preparatami boryka się z uciążliwym kaszlem. To dlatego, że zahamowanie tworzenia angiotensyny II podwyższa we krwi poziom bradykininy - substancji drażniącej oskrzela. Na rynku są już dostępne nowsze leki (zwane sartanami), przy których kaszel nie występuje, bo nie podnoszą stężenia bradykininy. W fazie badań klinicznych są też leki z zupełnie nowej grupy tzw. inhibitorów reniny. Można się spodziewać, że także one wolne będą od tego przykrego objawu ubocznego - kaszlu. Poza tym wyjątkiem inhibitory ACE są na ogół dobrze tolerowane. Nie mogą ich jednak zażywać:

  • kobiety w ciąży;
  • kobiety karmiące piersią;
  • chorzy, u których nadciśnienie jest wynikiem zwężenia tętnic prowadzących krew do nerek.

Pozostali pacjenci powinni tylko pamiętać, że leki te mogą podwyższać poziom potasu, więc należy omówić z lekarzem, jakie preparaty zawierające ten pierwiastek wolno im zażywać. Osoby starsze nie powinny też zapominać o tym, by pić dużo płynów.

Inhibitory ACE i potas


Jednym z działań leków z grupy inhibitorów ACE jest zwiększenie usuwania sodu przez nerki, a jednocześnie oszczędzanie potasu. Łykający je pacjenci często przyjmują wiele innych leków. Jeśli są wśród nich inne leki przeciwnadciśnieniowe (inhibitory receptora angiotensyny albo beta-blokery) preparaty zawierające potas (np. Kalipoz), leki moczopędne oszczędzające potas (np. Spironolakton), niektóre antybiotyki (np. Biseptol), niektóre leki przeciwbólowe (np. Indometacyna), glikozydy naparstnicy albo heparyna - może dojść do niebezpiecznego podwyższenia poziomu tego pierwiastka we krwi, a w konsekwencji do zaburzeń rytmu serca. Z tego samego względu należy skonsultować się z lekarzem przed zmianą soli kuchennej na zamienniki zawierające potas.



#3 _Magda_*

_Magda_*
  • Goście

Napisano 27 grudnia 2013 - 04:50

Dlaczego inhibitory ACE są korzystne?