Skocz do zawartości









Nimesil a karmienie piersią


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 _Daria_*

_Daria_*
  • Goście

Napisano 18 marca 2015 - 05:51

Witam! Jestem matką karmiącą, ale z powodu problemów z zębem przez 3 dni zażywałam Nimesil (2 razy na dobę). Jak długo muszę czekać od ostatniej dawki, żeby móc ponownie karmić dziecko? Dziękuję za odpowiedź.

#2 buspiron

buspiron

    Zaawansowany użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 37 postów

Napisano 18 marca 2015 - 12:48

Witaj
Od razu zazaczę, że nie jestem ekspertem od kinetyki i losów leku w organizmie. Przytoczę fragment pracy specjalizacyjnej koleżanki po fachu.


 "Ważnym wskaźnikiem farmakokinetycznym służącym ocenie bezpieczeństwa stosowania leku przez matkę karmiącą i jego możliwym wpływie na karmione dziecko jest okres półtrwania leku ( t 0,5). Leki o długim okresie półtrwania zwiększają ryzyko kumulacji zarówno u matki, jak i u dziecka [10].W przypadku substancji leczniczych o krótkim t 0,5 (1-3 h) znajomość wartości okresów półtrwania pozwala określić korzystną porę karmienia niemowlęcia tak, aby zminimalizować transfer leku z osocza do mleka. Wtedy za najlepszą porę przyjęcia leku przyjmuje się czas po ostatnim karmieniu dziecka w ciągu dnia lub przed najdłuższą przerwą na sen."
Praca specjalizacyjna Kinga Chyra Opieka farmaceutyczna w aspekcie kobiet karmiacych piersia


Nasz lek czyli Nimesil ma okres półtrwania nawet do 4,5 h a jego metabolit nawet do 9h. Na podatawie tych danych sugerowałbym wydłużyć proponowany w zacytowanym przykładzie czas dwukrotnie. Wydaje mi się ze 24 h przerwy między przyjęciem ostatniej dawki a karmieniem będzie ok.

Warto zwrócić uwagę, że lek jest przeciwwskazany u kobiet karmiących ze względu na brak danych czy przenika do mleka.

#3 _Daria_*

_Daria_*
  • Goście

Napisano 18 marca 2015 - 02:34

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

#4 _Daria_*

_Daria_*
  • Goście

Napisano 30 marca 2015 - 09:51

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)


Witam, 

mam podobny problem, ponieważ jestem karmiącą mamą 11 miesięcznej córeczki, a trapi mnie zapalenie mięśnia w odcinku szyjnym. Co mogę przyjmować zamiast nimesilu - chodzi mi o działanie przeciwzapalne. 
pozdrawiam



Dodaj odpowiedź