Skocz do zawartości









Leczenie stulejki u dzieci

stulejka

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 10 października 2013 - 12:15

Stulejka po łacinie: phimosis to męska choroba charakteryzująca się zwężeniem napletka, które uniemożliwia jego zsunięcie poza żołądź. Stulejką jest również przewężenie napletka, które co prawda umożliwia jego ściągnięcie, ale powoduje przy tym ból i pęknięcia skóry. Leczenie domowymi metodami stulejki jest bardzo niebezpieczne dla dziecka, nie należy na siłę ściągać napletka, bo powoduje to pęknięcia, a potem blizny, które stopniowo nasilają zwężenie; nie mówiąc już o bólu i stresie jakie odczuwa dziecko. Dziecko potem cierpi na problemy z oddawaniem moczu, ze względu na obrzęk.

Badanie stulejki u dziecka nigdy nie powinno być dla niego bolesne. Chirurg dziecięcy lub też urolog powinien zachować ostrożność w trakcie badania dziecka i poinformować rodziców o następstwach badania, w tym proponowanych metod leczenia. Nie można na własną rękę próbować 'pomóc' dziecku, gdyż tak powstałe pęknięcia napletka w przyszłości mogą powodować zmniejszenie się ujścia napletka i dalsze kłopoty w okresie dojrzewania.

Wynik badań powinien dać jednoznaczną odpowiedź czy mamy do czynienia ze stulejką. Sposób leczenia musi być przedyskutowany z rodzicami, czasem wymagana jest operacja, która wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie miejscowe nie jest polecane, bo może wywołać wiele stresu u dziecka. W przypadku dzieci przed okresem dojrzewania możliwe jest stosowanie znieczulenia, ale stosunkowo nie wielu rodziców zgłasza takie problemy u dziecka w tym wieku.

Szczególnym przypadkiem jest duże zwężenie napletka, które utrudnia oddawanie moczu. Gdy zwężenie umożliwia swobodne oddawanie moczu (nie gromadzi się pod napletkiem mocz powodujący powstanie "balonika") i gdy nie występują nawracające zakażenia pod napletkiem (obrzęk, ból, zaczerwienienie, wyciek ropnej wydzieliny) można syna poddawać kolejnym badaniom i w sposób planowy zadecydować o terminie zabiegu. U dzieci, u których w moczu (wykonuje się posiew moczu i badanie ogólne) lekarz zauważy bakterie, a nie stwierdza się ogólnych objawów zakażenia zawsze należy sprawdzić czy nie ma stulejki lub też przyklejenia napletka. Przyczyną występowania bakterii w moczu najczęściej nie jest zakażenie dolnych (pęcherz, cewka moczowa) czy górnych dróg moczowych, ale ich obecność pod napletkiem. Wyleczona stulejka lub przyklejenie napletka (zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym) pozwala uniknąć używanie antybiotyków w leczeniu, bo te działają na cały organizm i są stosowane nie często w celu wyjałowienia moczu. pojawienie się zakażeń dróg moczowych po wyleczeniu stulejki wymaga dokładnej diagnostyki układu moczowego, aby znaleźć przyczynę.

Czasem zdarz się, że u dzieci, u których bliznowacenie nie jest duże, a napletek daje się zsunąć bez pękania (np. mocno przylega do żołędzi i modeluje się na niej) można poczekać z leczeniem i nadzorować z biegiem lat czy stan ulegnie pogorszeniu. Wyczekującą postawę można przyjąć tylko, gdy nie ma nawracających zakażeń pod napletkiem, typowych objawów jak swędzenia i pieczenie powodujące ciągły niepokój dziecka oraz pojawiających się często zmian skórnych o różnym stopniu nasilenia. Popularne staje się używanie maści sterydowych do leczenia zwężonego napletka. Taką decyzję zawsze podejmuje lekarz.

Najpopularniejsza jest operacja plastyczna poszerzająca napletek. Całkowite usunięcie napletka (obrzezanie) nie jest już zbyt często stosowane. Obrzezanie wykonuje się np. gdy występuje duże zbliznowacenie napletka po operacji, lub na prośbę rodziców.

Dziecko po operacji wymaga kontroli lekarza w celu sprawdzenia jak przebiega gojenie napletka i czy nie doszło do zakażenia. Gdy przy zwężeniu napletka doszło do przyklejenia się wewnętrznej powierzchni napletka do żołędzi wykonuje się dodatkowo odklejenie napletka i usunięcie gromadzących się pod napletkiem masy zwanej mastką. Wtedy też stosuje się natłuszczanie żołędzi co ratuje przed powrotem przyklejenia się napletka.

 

Artykuł "Stulejka u dzieci" został wydany na podstawie noty lekarskiej z Gabinetu Chirurgii Rekonstrukcyjnej Męskich Narządów Moczowo-Płciowych, pod kierownictwem: prof. nadzw. dr hab. med. Wojciech Perdzyński







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: stulejka