Stulejką to zwężenie ujścia napletka, które uniemożliwia zsunięcie się napletka poza żołądź penisa. U osób dojrzałych można spotkać stulejkę wrodzoną, która nie była wyleczona w okresie dziecięcym lub stulejkę nabytą, która powstała na skutek stanu zapalnego napletka np. alergii, łuszczycy czy innych chorób skórnych.
Bardzo ważna jest profilaktyka i tłumaczenie synom, aby już w we wczesnym wieku nauczyli się nawyku odsuwania napletka i dbania o higienę żołędzi. W ten sposób uniknie się wielu przykrych dolegliwości w przyszłości. Niestety czasem spotyka się mężczyzn, którzy nie wynieśli z domu tego nawyku, zdziwionych, że trzeba dbać o higienę żołędzi. W przypadku, gdy nie da się ściągnąć napletka u dziecka trzeba zastosować metodę: stulejka u dzieci. W pierwszej kolejności udajemy się do lekarza specjalisty - chirurga dziecięcego lub urologa.
Stulejka jest przyczyną zaniedbań w higienie części intymnych, co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Obrzęk i pogrubienie napletka dodatkowo komplikuję sprawę i dochodzi do pogłębienia zapalenia. Próba zsunięcia napletka na siłę powoduje uszkodzenie warstw powierzchniowych napletka. Takie uszkodzenia goją się bardzo długo, powodują blizny i napletek staje się jeszcze bardziej mniej elastyczny. Może dojść do zakażenia bakteriami, w następstwie zakażeniu ulegają drogi moczowe. Gdy stale drażnimy żołądź może dojść do zwężenia ujścia cewki moczowej, co powoduje stany przedrakowe, a nawet raka penisa(w przypadku gdy skóra jest podrażniona długotrwale, zalegający materiał jest rakotwórczy).
Zakażenie może wystąpić szczególnie u cukrzyków, przewlekłe zakażenie powoduje zanik błony śluzowej napletka, koloru żołędzi, czy też zgrubienia napletka i zrastania się z żołędzią. Pęknięcie napletka powoduje zakażenie pod napletkiem, dalej bakterie przechodzą prze poszczególne tkanki napletka i powodują zwiększenie obszaru zbliznowacenia i przyspieszają sam proces.
Gdy zwężenie napletka jest dość duże może dojść do problemów z oddawaniem moczu. Działa to antagonistycznie na czynności dróg moczowych zarówno górnych jak i dolnych - powstaje poszerzenie się układu moczowego, może dojść do zastoju moczu i zakażenia. Nie mam na celu nikogo straszyć, ale wielu pacjentów zachowuje się lekkomyślnie i przychodzą do gabinetu, gdy zauważą niepokojące objawy.
Stosunek seksualny, gdy pod napletkiem jest zakażenie powoduje dalszy rozrost pęknięć napletka i nasila stulejkę. Jest to niebezpieczne również dla partnerki, bo stan zapalny to skutek niewłaściwej higieny prącia.
Zdarza się, że przychodzą do mnie pacjentki z powracającymi zakażeniami dróg moczowych, wtedy gdy nie zbadam partnera trudno znaleźć źródło zakażenia i zastosować odpowiednie leczenie. Dlatego też stulejka nie jest tylko niebezpieczna dla jej właściciela.
Bywają takie sytuacje, że pacjent skarży się, że napletek ulega niewielkiemu zwężeniu w trakcie zwisu prącia, jednak w trakcie erekcji jest on nieelastyczny, aby zsunąć się. Może dojść wtedy do pęknięć i zaostrzenia się stanu stulejki. W momencie, gdy po zsunięciu napletka w stanie erekcji poza żołędzią zauważymy uciskający pierścień, tworzący widoczne zwężenie mamy do czynienia również ze stanem, który wymaga odwiedzenia lekarza specjalisty. Można to zbadać w trakcie zwisu, napletek zsuwamy i obserwujemy jak tworzą się wyraźne linie napięć lub słabo widoczne przewężenie. Niestety wymaga to późniejszej operacji.
U pacjentów, u których nie można zsunąć napletka z powodu stulejki nie można ocenić czy wędzidełko jest prawidłowe. Gdy napletek zakrywa żołądź - a tak jest stale przy dużych zwężeniach napletka - wędzidełko nie jest napięte i nie powoduje żadnych dolegliwości. Pozostawienie za krótkiego wędzidełka w czasie operacji plastycznej poszerzenia napletka powoduje, że pacjent po operacji będzie czuł bóle, których wcześniej nie miał. Zsuwanie się bowiem napletka w stanie erekcji (jak się dzieje przy kontaktach seksualnych) powoduje, że wędzidełko zostaje napięte i pociąga żołądź ku dołowi. W tym przypadku stosuje się operację wydłużenia wędzidełka.
Aby leczenie stulejki było skuteczne należy wyleczyć zakażenie pod napletkiem. Wpływa to zasadniczo na stan pacjenta w trakcie operacji i po niej. Zabieg wykonać mogą tylko doświadczeni urolodzy lub chirurdzy. Od lekarza wymagana jest dokładność oraz delikatność, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia rany. Taką operację wykonuje się pod wpływem znieczulenia miejscowego Najczęściej wykonuje się operację plastyczną poszerzającą ujście napletka, chociaż zdarza się, że wykonanie obrzezania jest konieczne. Nie każdy pacjent zgadza się na obrzezanie, ale tak jak wspomniałem są to wyjątkowe przypadki choroby.
Gdy pacjent jest już po operacji sprawdzane jest jak goi się rana. Oczywiście miejsce takiej jest wrażliwe na różne zakażenia pooperacyjne (zwiększona potliwość w okolicy krocza, okresowy kontakt rany z moczem) i właśnie dlatego konieczne jest odpowiednie postępowanie z gojącą się raną, które nadzoruje lekarz operujący. Od pacjenta wymaga się, aby penis był ułożony do góry i potrzebne jest spłukiwanie żołędzi i napletka rumiankiem lub przegotowaną wodą po oddaniu moczu. Okres gojenia to 7 - 10 dni. Gdy tworzą się przerostowe blizny zwężające napletek po operacji stosuje się maści zmniejszających bliznowacenie (np. contractubex, cepam). Stosowanie maści tylko po uzgodnieniu z lekarzem. Stosunki seksualne są możliwe już po miesiącu od operacji.
Opis występowania stulejka u osób dojrzałych, materiał pochodzi z Gabinetu Chirurgii Rekonstrukcyjnej Męskich Narządów Moczowo-Płciowych pod kierownictwem: prof. W Perdzyński.