Skocz do zawartości









Urazy ból oczu - co zrobić? Leczenie, objawy, diagnoza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 04 listopada 2018 - 08:41

Czy nastąpił u Ciebie znaczny uraz oka, w wyniku uderzenia lub zranienia np. nożem, gałęzią?

Każde uszkodzenie oka wymaga natychmiastowej pomocy specjalistycznej! Jak najszybciej wezwij pogotowie lub udaj się na ostry dyżur okulistyczny. W ramach pierwszej pomocy załóż na uszkodzone oko zimny kompres (jeżeli oko jest zranione użyj suchego, sterylnego gazika) i owiń bandażem, zasłaniając drugie oko w celu powstrzymania ruchów gałek ocznych. Nie uciskaj oczu.

 

Czy wpadło Ci do oka jakieś ciało obce, np. ziarna piasku, opiłki metalu, drewna?

Jeżeli jest to:

  • przedmiot, który wbił się w gałkę oczną,
  • opiłki metali,
  • ciało obce tkwiące w barwnej części oka,

nigdy nie próbuj samodzielnie tego usuwać! Zgłoś się w tym celu do lekarza. Inne ciała obce tj.: miękkie okruszki, rzęsy można usuwać z białej części oka lub spod powieki, używając w tym celu zwilżonego rogu gazika lub czystej chusteczki higienicznej, kierując drobinkę do przyśrodkowego rogu oka. Jeżeli drobinka znajduje się pod górną powieką, należy uprzednio naciągnąć ją na dolną i trzymać przez chwilę - drobinka może wypłynąć spod powieki, a jeśli to nie pomoże trzeba poprosić o pomoc drugą osobę, która chwytając powiekę za rzęsy pociągnie ją w dół, następnie umieści na zewnętrznej stronie górnej powieki zapałkę lub patyczek i odwinie powiekę do góry ( na patyczek). Widoczną teraz drobinkę należy ostrożnie usunąć.

 

Czy do oka dostała się jakaś substancja żrąca np. wybielacz, środek czyszczący?

Natychmiast przepłucz oko dużą ilością zimnej, bieżącej wody. W tym celu pochyl i odwróć w bok głowę, odwiedź palcami powieki i pozwól, aby strumień wody przepływał po powierzchni oka. Gdy uznasz, że substancja chemiczna została usunięta z oka, załóż czysty opatrunek i udaj się do lekarza, aby upewnić się czy nie doszło do oparzenia gałki ocznej.

 

Zapalenie spojówek

Czy białko oka jest zaczerwienione?

Czy zauważyłaś wydobywającą się z oka białą lub żółtozieloną wydzielinę, która skleja rzęsy?

Bardzo prawdopodobne jest zapalenie spojówek (błon okrywających oko i wewnętrzną powierzchnię powiek). Charakteryzuje się pieczeniem, zaczerwienieniem, łzawieniem oczu, światłowstrętem oraz obecnością nieprawidłowej białawej lub żółtozielonej wydzieliny w oczach. Stan ten mogą wywołać różne czynniki: alergeny np. pyłki roślin, kurz, substancje zawarte w kosmetykach, bakterie (np. gronkowce, paciorkowce) oraz wirusy - w tym przypadku należy zachować szczególną higienę (używanie osobnych ręczników), aby uchronić innych członków rodziny przed zakażeniem, silne światło np. słoneczne, długotrwałe przebywanie na wietrze, dym, substancje drażniące, przewlekły brak snu. W przypadku podejrzenia zapalenia spojówek udaj się do okulisty. Lekarz prawdopodobnie przepisze Ci krople lub maść z antybiotykiem. Nie należy samodzielnie kurować się w domu, stosując okłady np. z rumianku, ponieważ obserwuje się częste uczulenia na rumianek, co może utrudniać postawienie prawidłowej diagnozy.

 

Czy łzawią Ci oczy?

Oczy mogą łzawić w reakcji obronnej na zetknięcie się z substancjami chemicznymi lub zanieczyszczeniami powietrza występującymi w większym stężeniu. Może to być również skutek podrażnienia oczu przez szkła kontaktowe, jeżeli takowe nosisz lub objaw zapalenia spojówek. Gdy łzawienie nie ustępuje po usunięciu czynników drażniących, zgłoś się do okulisty.

 

Zapalenie powiek

Czy Twoje powieki są swędzące i zaczerwienione?

Możliwe, że występuje u Ciebie zapalenie powiek, jest to bardziej prawdopodobne, jeśli masz więcej niż 60 lat, przebyłaś wcześniej łojotokowe zapalenie skóry lub jesteś alergikiem. Stan zapalny może być spowodowany zakażeniem bakteryjnym lub reakcją alergiczną. Do objawów należą także: tłuste łuseczki i/lub drobne owrzodzenia na brzegach powiek, wypadanie rzęs, wrażenie piasku w oczach, wydzielina sklejająca rzęsy. Udaj się do okulisty, gdyż leczenie może wymagać użycia antybiotyków. Choroba niestety jest długotrwała i często występują nawroty.

 

Podwinięcie powieki

Czy jedna z powiek zawija się do wewnątrz?

Możliwe, że wystąpiło u Ciebie podwinięcie powieki, szczególnie, jeśli masz więcej niż 60 lat. Schorzenie polega na tym, że jedna z powiek, częściej dolna podwija się do wewnątrz i powoduje drażnienie oka przez rzęsy. Udaj się do lekarza, który usunie drażniące rzęsy, jednak czasem to nie wystarcza i potrzebny jest drobny zabieg korekcyjny.

 

Jaskra

Czy boli Cię oko przy braku widocznego podrażnienia (zaczerwienienia)?

Czy ostrość widzenia została osłabiona i/lub widzisz aureolę wokół świateł?

Niezwłocznie zgłoś się na ostry dyżur okulistyczny! Prawdopodobnie masz atak jaskry. Jaskra to choroba, w której nadmiar płynu powoduje wzrost ciśnienia w gałce ocznej, co prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia (zaniku) nerwu wzrokowego. Powstają ubytki w polu widzenia, kończące się całkowitą ślepotą. Wzrost ciśnienia śródgałkowego wynika z zablokowania dróg odpływu cieczy wodnistej z oka. Jaskra jest bardziej prawdopodobna u ludzi powyżej 40 roku życia oraz mających bliskich krewnych cierpiących na tą chorobę. Leczenie ostrego napadu jaskry zmierza do jak najszybszego obniżenia ciśnienia śródgałkowego.

 

Zapalenie tęczówki

Czy boli Cię oko przy braku widocznego podrażnienia (zaczerwienienia)?

Gdy ostrość widzenia jest sprawna:

Szybko zgłoś się do lekarza! Możliwe, że masz zapalenie tęczówki (barwnej części Twojego oka). Charakteryzuje się silnym, tępym bólem i zaczerwienieniem zazwyczaj tylko jednego oka, światłowstrętem, nieznacznym pogorszeniem widzenia. Występuje często u młodych osób, może współistnieć z innymi chorobami ogólnoustrojowymi, zapaleniem stawów, bólami kręgosłupa.

 

Jęczmień na powiece

Czy zauważyłaś czerwone zgrubienie na powierzchni powiek?

Prawdopodobnie masz jęczmień na powiece. Jest to bakteryjne, ropne zapalenie gruczołów tarczkowych, znajdujących się na wewnętrznej stronie powieki. Główne objawy to: zaczerwienienie, obrzęk i bolesność w okolicy zgrubienia. Nie wymaga specjalnego leczenia. W domu możesz zastosować na chore miejsce ciepłe, suche okłady np. pojemniczek z ciepłą wodą owinięty czystym gazikiem. Na ogół zapalenie mija samo po kilku dniach - jęczmień pęka, uwalniając zawartą w nim ropę, którą należy usuwać z powieki wilgotnym tamponem (za każdym razem zmieniając go). Niewskazane jest wyciskanie jęczmienia. Jeżeli jęczmień nie znika w ciągu tygodnia, pojawia się ból i zaczerwienienie oka lub jęczmień nawraca udaj się po poradę do specjalisty.

 

Zespół suchego oka

zespół suchego oka - niedostateczne wydzielanie łez oraz nieprawidłowy ich skład. Najczęstszą przyczyną jest długotrwała praca przy komputerze, podczas której masz szeroko otwarte oczy i znacznie rzadziej mrugasz, co sprzyja przyspieszonemu wysychaniu oka. Początkowo pojawia się pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, potem światłowstręt i łzawienie oczu na dworze. Podczas pracy przy komputerze należy:

  • pamiętać o częstym mruganiu,
  • stosować gimnastykę oka (patrz naprzemiennie na blisko i daleko położone punkty, przy zamkniętych oczach "rysuj" wzrokiem różne figury geometryczne w prawą i lewą stronę - to poprawi krążenie w oczach oraz rozluźni napięte mięśnie,
  • w czasie przerwy wpatruj się w otaczającą zieleń,
  • dbaj, aby powietrze w twoim miejscu pracy było dobrze nawilżone,
  • unikaj dymu tytoniowego
  • stosuj profilaktycznie sztuczne łzy - krople dostępne w aptece.