Skocz do zawartości









Ból głowy - objawy, leczenie i przyczyny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 03 listopada 2018 - 04:10

Czy cierpisz na nadciśnienie tętnicze, lub czy miewasz skoki ciśnienia?

Ból głowy występuje szczególnie wtedy, gdy ciśnienie rośnie skokowo lub jego wartość jest bardzo wysoka. Odczuwany jest zwykle w godzinach rannych, zwykle w okolicy potylicy. Często dolegliwość ustępuje, gdy przyjmiemy pozycję stojącą. Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mmHg. Podobne podłoże mają bóle głowy, które powstają przy współistnieniu guzów nadnerczy. Przykładem takiego guza jest guz chromochłonny nadnerczy, który produkuje w nadmiarze hormony (adrenalina, noradrenalina), powodujące wzrost ciśnienia tętniczego (w tym przypadku leczenie jest operacyjne). Jeśli leczysz się na nadciśnienie i regularnie zażywasz leki, to należałoby zgłosić się do lekarza, gdyż takie skoki ciśnienia nie powinny występować. Być może konieczna jest zmiana leków. Natomiast, jeśli miewasz skoki ciśnienia z nieznanego Ci powodu, powinnaś niezwłoczne udać się do lekarza celem diagnostyki.

 

napięciowy ból głowy

Czy ból jest odczuwany jako obręcz zaciskająca się wokół głowy i czy pojawia się często po obydwu stronach? Czy masz wrażenie jakby bolały Cię włosy i skóra?

Najprawdopodobniej jest to napięciowy ból głowy. Uważa się, że przyczyną tego schorzenia jest m.in. stres, emocje, brak snu, przemęczenie, zmiany atmosferyczne, nadużycie alkoholu. Ból może być również wywołany przez czynniki fizyczne, np. niezbyt wygodną pozycję - częste pochylanie głowy podczas czytania, trzymanie słuchawki telefonicznej między ramieniem i uchem, żucie gumy, pracą przy złym oświetleniu. Czynniki te powodują przedłużone napięcie mięśni. Bóle napięciowe trwają różnie długo, ale zdarzają się też przypadki bólów przewlekłych, które ciągną się tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Powinnaś udać się do neurologa. Ponieważ przyczyną bólów napięciowych są m.in. stresy i emocje, ważne jest zachowanie dystansu do napierających na każdego z nas problemów. W tym rodzaju bólów pomocne mogą być gorące natryski lub okłady. Ulgę przynoszą też masaże. W przypadku ostrego bólu zażyj leki przeciwbólowe, np.: Aspirynę, paracetamol (Codipar, Apap, Panadol), niesterydowe środki przeciwzapalne (Ibuprom, Ibuprofen, Diclofenac, Majamil, Voltaren, Olfen). Pomocne mogą okazać się umiarkowane ćwiczenia fizyczne oraz auto- i psychoterapia.

 

Migrena

Czy ból głowy jest jednostronny? Czy występuje u Ciebie nadwrażliwość na zapach, dźwięk, światło?

Przyczyną tych dolegliwości jest najprawdopodobniej migrena. Wyróżniamy wiele typów migreny: migrena zwykła (bez aury), ze zwiastunami (z aurą - np. napad poprzedzają wrażenia wzrokowe, mroczki przed oczami), okoporaźna, podstawna, z zaburzeniami trawiennymi, brzuszna, miesiączkowa. Migrena to jednostronny ból głowy, któremu towarzyszą nudności wymioty, zaburzenia w widzeniu, nadwrażliwość na dźwięk i zapach. Napad trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Przyczyna tej dolegliwości jest nieznana. Wydaje się, że jest ona m.in. uwarunkowana genetycznie. Częstsza jest u kobiet niż u mężczyzn. Jeśli dolegliwości są bardzo nasilone powinnaś zgłosić się do lekarza, który prawdopodobnie skieruje Cię do neurologa. Walka z bólami migrenowymi jest skomplikowana. Ważny jest nie tylko rodzaj środka przeciwbólowego, ale też i sposób jego przyjmowania. Poza tym koniecznie należy pamiętać o prowadzeniu zdrowego stylu życia, który niejednokrotnie może przeciwdziałać napadowi migrenowemu lub go znacznie osłabi. Wśród leków farmaceutycznych stosowanych w leczeniu migren należy wymienić: aspirynę (Aspiryna), paracetamol (Codipar, Apap, Panadol), niesterydowe środki przeciwzapalne (Ibuprom, Ibuprofen, Diclofenac, Majamil, Voltaren, Olfen) i leki najnowszej generacji - triptany (Imigran, Zomig). Mają one jak dotąd największą skuteczność, są jednak drogie. Podobnie jak silne leki niesterydowe przeciwzapalne, muszą być przepisane przez lekarza.

 

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Czy występuje u Ciebie sztywność i ból karku oraz masz wysoką gorączkę?

Jest to najprawdopodobniej zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba zaczyna się od silnego bólu głowy. Towarzyszy mu na ogół sztywność karku, wysoka gorączka (nie jest to objaw stały), dreszcze, nudności i wymioty. Natychmiast wezwij pogotowie! {{P}} Jeśli jest to rzeczywiście zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych to po diagnostyce zostanie wdrożone leczenie w zależności od przyczyny je wywołującej.

 

Zapalenie zatok

Czy występuje u Ciebie katar, a ból głowy jest umiejscowiony w okolicy zatok i towarzyszy mu charakterystyczne uczucie ucisku?

Zdarza się, że gdy przemarzniemy lub gdy przebywamy na dworze przy hulającym wietrze pojawia się katar, któremu zaczyna towarzyszyć uporczywy ból głowy umiejscowiony w okolicach zatok. Zmiany zapalne błony śluzowej zatok przynosowych mogą powstać bowiem w wyniku zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Zaczyna wówczas tępo boleć głowa z charakterystycznym uczuciem ucisku. Objawy są szczególnie dotkliwie odczuwane w godzinach przedpołudniowych. Po kilku dniach wydzielina z nosa robi się gęsta, a ból głowy nie ustępuje, choć popołudniami może nieco maleć. Powinnaś udać się do lekarza, który prawdopodobnie zleci wykonanie zdjęcia Rtg, a następnie, jeśli to jest zapalenie zatok przepisze antybiotyk i ewentualnie środki przeciwbólowe.

 

Czy masz problemy ze wzrokiem: niewyraźnie widzisz lub nie rozpoznajesz ludzi z daleka, lub masz problemy z czytaniem?

Pojawienie się ostrego bólu głowy i wymiotów u osoby, która wcześniej skarżyła się na bóle głowy może świadczyć o guzie mózgu. Jednak nie przejmuj się na zapas. Zgłoś się do lekarza w celu przebadania się i ustalenia prawidłowej diagnozy.

 

Czy odczuwasz silny ból w oku i/lub wokół niego?

Możliwy jest napad jaskry. Natychmiast zgłoś się na ostry dyżur okulistyczny. Jaskra to choroba, w której nadmiar płynu powoduje wzrost ciśnienia w gałce ocznej, co prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia (zaniku) nerwu wzrokowego. Występują ubytki w polu widzenia, kończące się całkowitą ślepotą. Wzrost ciśnienia śródgałkowego wynika z zablokowania dróg odpływu cieczy wodnistej z oka. Jaskra jest bardziej prawdopodobna u ludzi powyżej 40 roku życia oraz mających bliskich krewnych cierpiących na tą chorobę. Leczenie ostrego napadu jaskry zmierza do jak najszybszego obniżenia ciśnienia śródgałkowego.

 

Klasterowy ból głowy

Czy ból rozpoczyna się w okolicy oka, a następnie rozchodzi się na połowę twarzy, szybko narasta, towarzyszy mu zatkany nos, łzawienie oka?

Przyczyną bólu jest najprawdopodobniej klasterowy ból głowy. Napady występują w wiązkach, klasterach (od ang. cluster - wiązka, gromada). Zaczynają się one w okolicy oka, rozchodzą się na połowę twarzy, a potem szybko narastają. Często objawami im towarzyszącymi jest zatkany nos, łzawienie oka. Bóle trwają około 20 min, jednak powtarzają się kilka razy w ciągu dnia lub nocy, przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Pojawiają się najczęściej na wiosnę lub jesienią i mogą trwać przez lata. Potem znikają. Najczęściej dotykają mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia. Mimo to, powinnaś udać się do lekarza, w celu ustalenia prawidłowej diagnozy. W leczeniu bólów klasterowych największą skutecznością cieszą się leki najnowszej generacji: triptany.

 

Inne przyczyny bólu głowy

Czy doznałaś urazu głowy, np. w wypadku komunikacyjnym?

Prawdopodobnie w wyniku uderzenia doszło do urazu czaszki i mózgu. Ból może się pojawić zaraz po zdarzeniu lub dopiero po kilku tygodniach czy miesiącach. Powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż takie urazy grożą wstrząśnieniem mózgu lub krwotokiem wewnątrzczaszkowym.

 

Czy ból ma charakter promieniujący, towarzyszą mu zawroty głowy zwłaszcza przy wykonywaniu czynności związanych z odchyleniem głowy ku tyłowi?

Najprawdopodobniej jest to ból głowy w wyniku zmian zwyrodnieniowych w obrębie szyi i karku. Tym bólom głowy towarzyszą także bóle karku oraz zawroty głowy. Zazwyczaj występują między 40. a 60. rokiem życia. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy powinnaś udać się do lekarza. On prawdopodobnie zaleci środki przeciwbólowe i przeciwzapalne lub skieruje Cię na rehabilitację (np. masaże).

 

 

Czy ostatnio przebywałaś w miejscach, gdzie występowało duże stężenie szkodliwych substancji chemicznych, np. tlenku węgla, benzenu, nitrobenzenu, ołowiu (farby, lakiery) lub nadużywałaś np. alkoholu, nikotyny, narkotyków?

Mogło dojść do poważnego zatrucia wcześniej wymienionymi substancjami, szczególnie, gdy towarzyszącymi objawami są któreś z wymienionych:

  • zaburzenia świadomości,
  • trudności w oddychaniu,
  • nudności, wymioty,
  • bóle brzucha, biegunka.

Powinnaś natychmiast wezwać lekarza.

 

Czy występują u Ciebie napady epilepsji lub porażenie nerwów?

Guzy mózgu najczęściej zaczynają się od innych objawów niż ból głowy, np. od porażeń, trwałych zaburzeń wzroku lub napadów epilepsji. Powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza celem zdiagnozowania twoich dolegliwości.

 

Czy nieregularnie chodzisz do dentysty i masz zdrowe uzębienie?

Bóle głowy mogą być skutkiem przejścia procesu zapalnego z sąsiedztwa. Najczęściej dotyczy to bólu umiejscowionego przy zatoce szczękowej, z którą sąsiadują zęby trzonowe. Głównie zmiany ropne lub zgorzel zębów mogą dawać objawy bólowe w obrębie głowy. Powinnaś udać się do stomatologa.