Skocz do zawartości









Popularne leki przeciwzapalne - na co należy uważać!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 _stick_*

_stick_*
  • Goście

Napisano 15 lutego 2017 - 02:22

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to największa grupa środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępna bez recepty. Nie tylko są one sprzedawane w aptekach pod czujnym okiem farmaceutów ale także  w sklepach czy na stacjach benzynowych. O ile świadomość tego, że te same substancje chemiczne znajdują się w różnych preparatach pod innymi nazwami handlowymi jest coraz większa, o tyle pacjenci wciąż uważają je za leki całkowicie bezpieczne i nie niosące za sobą żadnego ryzyka działań niepożądanych wynikających z ich stosowania. Tabletki, kapsułki, syropy i zawisiny zawierające NLPZ- ty też mogą być niebezpieczne a stosowane w nadmiarze prowadzić do przykrych skutków dla zdrowia i życia pacjentów.

Najważniejszym działaniem niepożądanym stosowania wszystkich leków z tej grupy są zaburzenia żołądkowo- jelitowe, nieprawidłowe działanie układu moczowego oraz nieprzyjemne objawy ze strony układu oddechowego. Dzieje się to na skutych hamowania działania osłaniających żołądek prostaglandyn i zwiększenia ilości odpowiedzialnych za skurcz oskrzeli leukotrienów. Skutkiem tego może być zarówno łagodna niestrawność, zgaga, uczucie pieczenia jak i poważne krwawienia z różnych odcinków przewodu pokarmowego czy nasilenie epizodów choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Obszarem negatywnych działań niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest też układ moczowy. Poprzez zahamowanie działania prostaglandyn może dojść do nieprawidłowego przepływu krwi przez nerki. Skutkować może to obrzękami i zatrzymaniem wody w organizmie a także wzrostem ciśnienia tętniczego krwi. Leki z tej grupy zwiększają też ilość odpowiadających za skurcz oskrzeli leukotrienów. Może to więc doprowadzić do duszności i reakcji alergicznych ze strony układu oddechowego.

Czy to wszystko czego należy obawiać się sięgając po Aspiryne czy Ibuprom? Zdecydowanie nie. Sięgając po każdy z tych leków należy pamiętać, że każdy z nich niesie za sobą dodatkowe ryzyko. Kwas acetylosalicylowy sprzedawany pod nazwą Aspiryna, Polopiryna, Etopiryna, Coffepiryna a także Acard czy Polocard może być szkodliwy dla słuchu. Działanie ototoksyczne tego leku może objawiać się szumami w uszach i bólem. Nie można go też stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. W połączeniu z infekcją wirusową może bowiem powodować groźny dla życia małego pacjenta zespół Reye’a. Ibuprofen zaś czyli Ibuprom, Ibum, Nurofen czy Mig  wywołać może bóle , zawroty głowy i zmęczenie. Należy pamiętać że nie wskazane jest wówczas prowadzenie samochodu i innych pojazdów mechanicznych. 



#2 Dawid Opolski

Dawid Opolski

    Użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 29 czerwca 2017 - 11:51

Przerażające te informacje o których piszesz. Aż strach pomyśleć ile osób codziennie zmaga się z podobnymi dolegliwościami, nie mając tak naprawdę bladego pojęcia o tym, jaka jest ich przyczyna...