Skocz do zawartości









Czy przyjmując leki przeciwalergiczne jestem skazany na przysypianie?

alergia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 05 października 2013 - 07:13

Leki przeciwhistaminowe nowej generacji mają o wiele słabsze działanie nasenne niż te sprzed lat. Zwykle mimo tego zalecam pacjentom, by rozpoczynali nimi kurację od piątku wieczorem (jeśli soboty i niedziele ma wolne od pracy), po to, by organizm zdążył się do lekarstw przyzwyczaić. Zwykle zresztą przyjmuje się je w jednej dawce na noc. Jeśli nawet na początku kuracji pojawi się wzmożona senność i dekoncentracja, objawy te nie są zbyt uciążliwe i ustępują po kilku dniach bez potrzeby odstawiania leku czy zmniejszania jego dawki. Innymi skutkami ubocznymi przyjmowania leków przeciwhistaminowych może być np. zwiększenie apetytu, czy zaburzenia koncentracji. Dlatego po pierwszej dawce lepiej unikać prowadzenia samochodu, a jeśli już musimy usiąść za kierownicą, lepiej być ostrożnym i obserwować, co się z nami dzieje.

Czy alergie są dziedziczne?


Tak, ale... ryzyko zachorowań na alergię jest znacznie wyższe u osób, które mają w rodzinie alergików. Dziecko, którego rodzice są alergikami, ma ponad 50 proc. więcej szans na to, że samo też będzie w przyszłości zmagać się z alergiami. Dziedziczy się jednak tylko skłonność do chorób uczuleniowych, a nie konkretną chorobę, np. katar sienny, czy wrażliwość na ten sam alergen, np. gluten. Najczęstsze objawy alergii, które samemu możemy rozpoznać to: pokrzywka (czyli rumień i bąble na skórze, które mogą pojawić się nie tylko w alergiach kontaktowych, ale i przy uczuleniu na pokarmy), obrzęk warg i języka (jeśli jest bardzo nasilony, może być nawet niebezpieczny dla życia), łzawienie oczu, wodnisty katar. Każdy taki objaw z osobna może świadczyć o innej niż alergia chorobie, ale jeśli czujemy się zdrowi, przychodzimy do mieszkania, gdzie jest kot i po krótkim czasie zaczynamy płakać i kichać, albo odczuwamy duszność, to najprawdopodobniej jesteśmy uczuleni na kocią sierść. Oczywiście każde podejrzenie alergii wymaga potwierdzenia go odpowiednimi testami.

#2 Waldi

Waldi

    Zaawansowany użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 26 sierpnia 2016 - 11:55

W mojej rodzinie jest kilka osób cierpiących na alergie związane z pyleniem roślin. Nie są to ciężkie postaci alergii, objawy podobne do przeziębienia. Przed letnimi wyjazdami zawsze zaopatrujemy się w jakiś lek bez recepty i mapa pylenia też się przydaje oraz kalendarz. Ostatnio go przeglądałem i byłem zaskoczony, że już w lutym niektóre rośliny pylą.



#3 Robert7979

Robert7979

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 12 sierpnia 2020 - 06:28

Mi pomaga alertec