Skocz do zawartości









Zapalenie gardła, angina czy przeziębienie - objawy i leczenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 03 listopada 2018 - 03:43

Zapalenie gardła

Czy tkliwe miejsce znajduje się w pobliżu ucha lub pod żuchwą?

Czy dokucza Ci chrypka lub straciłaś głos?

Czy masz kaszel, ból głowy lub uogólnione bóle?

Czy masz gorączkę lub stany podgorączkowe?

 

Możliwe jest zapalenie gardła (wirusowa lub bakteryjna infekcja gardła) lub angina (bakteryjne zapalenie migdałków). Oba schorzenia mają podobne objawy:

  • silny ból gardła, szczególnie podczas przełykania, promieniujący do ucha,
  • wysoka gorączka ( w przypadku anginy powyżej 38 stopni Celsjusza),
  • powiększenie i ból węzłów chłonnych szyjnych i podżuchwowych,
  • w przypadku anginy ropne ogniska na powierzchni błony śluzowej migdałków,
  • złe samopoczucie, ogólne rozbicie.

Jeśli zauważyłaś u siebie większość z wymienionych objawów zgłoś się do lekarza, który najprawdopodobniej przepisze Ci antybiotyk, jeżeli stan zapalny jest spowodowany przez bakterie. Ulgę może Ci przynieść płukanie gardła środkami o działaniu przeciwzapalnym. Można w tym celu użyć naparu z szałwii lub rumianku. Ból złagodzą tabletki do ssania np. Neo-angin, Septolete. Okładaj sobie szyję ciepłymi kompresami. Pij dużo raczej chłodnych napojów oraz wprowadź najlepiej płynną dietę, aby dodatkowo nie drażnić gardła. Oczywiście należy powstrzymać się od palenia papierosów oraz szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Anginy nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczona powoduje poważne powikłania (zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów).

 

Przeziębienie

Czy masz katar?

Prawdopodobnie jesteś przeziębiona. Przeziębienie to powszechnie występujące wirusowe schorzenie górnych dróg oddechowych. Objawy pojawiają się stopniowo. Są to:

  • ból gardła,
  • katar, który z biegiem choroby nasila się,
  • stan podgorączkowy,
  • kaszel, chrypka (szczególnie po ustąpieniu kataru), ogólne zmęczenie.

Pozostań w łóżku i dużo odpoczywaj. Przyjmuj leki obniżające gorączkę i uśmierzające ból (oparte na paracetamolu np. Apap, Panadol itp. lub Aspirynę). Jeśli dręczy Cię suchy kaszel, zażyj leki przeciwkaszlowe. Jeżeli masz problemy z odkrztuszaniem zastosuj leki wykrztuśne, które rozpuszczają zalegający śluz. Na katar można zastosować krople do nosa np. Acatar. Zalecane są także większe dawki witaminy C z rutyną, a także preparaty zawierające duże ilości witamin i soli mineralnych, które wzmacniają odporność, poprawiają samopoczucie, usuwają zmęczenie. Można zastosować środki przygotowane specjalnie na przeziębienie i grypę np. Coldrex, Gripex. Pamiętaj o piciu dużej ilości płynów np. wody, herbaty, soków głównie po to, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu w czasie trwania gorączki. Jeżeli jednak mimo przyjmowania leków nie zauważysz poprawy lub twój stan pogorszy się, np. będziesz miała problemy z oddychaniem, lub temperatura ciała znacznie wzrośnie, zamów wizytę domową lub wezwij pogotowie.

 

Czy ostatnio byłaś narażona na wdychanie znacznie zanieczyszczonego powietrza np. dymem tytoniowym lub sama za dużo paliłaś i piłaś np. na przyjęciu?

Przyczyną Twoich dolegliwości może być zapalenie gardła wywołane dymem i alkoholem. Częste występowanie podobnych incydentów może prowadzić do chronicznego zapalenia krtani, co może zakończyć się nowotworem. Odstaw wszelkie używki (najlepiej na zawsze), daj odpocząć swojemu gardłu. Ulgę może Ci przynieść płukanie gardła środkami o działaniu przeciwzapalnym. Można w tym celu użyć naparu z szałwi lub rumianku. Ból złagodzą tabletki do ssania np. Neo-angin, Septolete. Jeśli masz wysoką gorączkę zbijaj ją lekami przeciwgorączkowymi (opartymi na paracetamolu np. Apap, Panadol itp. lub Aspiryną). Okładaj sobie szyję ciepłymi kompresami. Pij dużo raczej chłodnych napojów oraz wprowadź najlepiej płynną dietę, aby dodatkowo nie drażnić gardła. Jeśli w ciągu dwóch dni twój stan nie poprawi się, zasięgnij porady lekarza.

 

Czy w pracy nadużywasz swojego głosu, np. jesteś nauczycielką lub piosenkarką?

Takie powtarzające się nadwerężenie strun głosowych może prowadzić do przewlekłego zapalenia krtani, co czasami może zakończyć się nowotworem. Zgłoś się po poradę do lekarza. W miarę możliwości oszczędzaj swoje struny głosowe, powstrzymaj się od palenia papierosów i picia alkoholu, zażywaj leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (np. paracetamol, aspiryna) w celu złagodzenia dolegliwości.

 

Zapalenie krtani

Prawdopodobnie infekcja z gardła rozprzestrzeniła się i zajęła struny głosowe krtani, prowadząc do zapalenia krtani. Polega to na obrzęku błony śluzowej i produkcji gęstego śluzu, który po kilku dniach trwania choroby daje się odkrztusić. Jeżeli lekarz potwierdzi diagnozę, powinnaś położyć się do łóżka, zadbać, aby powietrze w pokoju było dobrze nawilżone, maksymalnie oszczędzaj swój głos, powstrzymaj się od palenia papierosów i picia alkoholu, zażywaj leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (np. paracetamol, aspiryna) w celu złagodzenia dolegliwości. Okładaj sobie szyję ciepłymi kompresami. Pij dużo raczej chłodnych napojów oraz wprowadź najlepiej płynną dietę, aby dodatkowo nie drażnić gardła. Jeżeli obrzęk krtani jest na tyle duży, że powoduje problemy w oddychaniu, niezwłocznie wezwij pogotowie.

 

Czy ostatnio w jakiś sposób nadwyrężyłaś swój głos, np. przez głośne śpiewanie na koncercie, dyskotece?

Możliwe, że doszło do nadwyrężenia strun głosowych, co prowadzi do zapalenia krtani. Polega to na obrzęku błony śluzowej i produkcji gęstego śluzu, który po kilku dniach trwania choroby daje się odkrztusić. Jeżeli lekarz potwierdzi diagnozę powinnaś położyć się do łóżka, zadbać, aby powietrze w pokoju było dobrze nawilżone, maksymalnie oszczędzaj swój głos, powstrzymaj się od palenia papierosów i picia alkoholu, zażywaj leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (np. paracetamol, aspiryna) w celu złagodzenia dolegliwości. Okładaj sobie szyję ciepłymi kompresami. Pij dużo raczej chłodnych napojów oraz wprowadź najlepiej płynną dietę, aby dodatkowo nie drażnić gardła. Jeżeli obrzęk krtani jest na tyle duży, że powoduje problemy w oddychaniu, niezwłocznie wezwij pogotowie.

 

Utrata głosu

Prawdopodobnie przyczyną nagłego zachrypnięcia lub utraty głosu jest zapalenie krtani. Polega to na obrzęku błony śluzowej i produkcji gęstego śluzu, który po kilku dniach trwania choroby daje się odkrztusić. Jeżeli lekarz potwierdzi diagnozę powinnaś położyć się do łóżka, zadbać, aby powietrze w pokoju było dobrze nawilżone, maksymalnie oszczędzaj swój głos, powstrzymaj się od palenia papierosów i picia alkoholu, zażywaj leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (np. paracetamol, aspiryna) w celu złagodzenia dolegliwości. Jeżeli obrzęk krtani jest na tyle duży, że powoduje problemy w oddychaniu, niezwłocznie wezwij pogotowie.