Skocz do zawartości









Ibuprom Duo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 17 listopada 2016 - 06:44

Ładne różowe opakowanie, kobiece kształty,wizualizacja bólu podbrzusza… Daje nadzieję na ulgę, prawda? Owszem, daje. Ale wcale nie większą niż stary dobry Ibuprom Max!

Reklama nowego specyfiku nabrała sporego rozmachu, producent podkreśla nawet, jacy to mistrzowie kamery nie wzięli w niej udziału. Cząstka „Duo” każe się zastanawiać nad jego dwoistością. Nowy składnik? Zmodyfikowane uwalnianie? Otóż nie. Ibuprom Duo ma w sobie ibuprofen w dawce 400 mg, czyli dokładnie to samo co Nurofen Forte, Ibuprom Max, Ibum Forte, czy inna rynkowa nowinka- MIG. Różnica tkwi jedynie w podkreśleniu nowego- poza przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym- działaniu ibuprofenu. Jest to działanie lekko rozkurczające na mięśnie gładkie.

Jak działa Ibuprom Duo?

Oto, na czym polega działanie ibuprofenu. Nasz organizm wydziela tzw. prostaglandyny, substancje o wielu twarzach.  Na co dzień, kiedy jesteśmy zdrowi, powstają tylko te „dobre”: działają ochronnie na śluzówkę żołądka, rozszerzają naczynia krwionośne by krew płynęła pod niższym ciśnieniem, osłaniają nerki. W pewnym stopniu koją nasz organizm. Dopiero w stanie zapalnym, gdy do królestwa wtargnie wróg, pojawiają się inne, mniej przyjazne. To one pobudzają receptory bólu, byśmy wiedzieli, że coś jest nie tak,  zwiększają przepuszczalność naczyń włosowatych- co daje obrzęk, ale i lepszy transport komórek odpornościowych na pole bitwy. One wreszcie podnoszą temperaturę, by przyśpieszyć działanie tychże komórek. Zagrzewają „naszych” do walki :)

Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), do których należy także ibuprofen, hamują syntezę prostaglandyn. Przy czym, niestety, silniej hamują produkcję tych dobrych- z tego wynika wiele ich skutków ubocznych i niebezpieczeństwo dla osób z nadciśnieniem. Hamują także- i to podkreśla w mediach producent- syntezę prostaglandyn kurczących, które powstają w dużych ilościach przed i w trakcie menstruacji, powodując przekrwienie  i ból macicy.  Część lekarzy zaleca nawet profilaktyczne łykanie ibuprofenu ok.5 dni przed okresem, aby zlikwidować premenstruacyjny dyskomfort (oczywiście po rozważeniu wszystkich za i przeciw).

Jak widać, producent Ibupromu Duo po prostu wypromował medialnie to, o czym wszyscy lekarze i farmaceuci doskonale wiedzą. Chwała im za to. A że lek jest sporo droższy niż jemu podobne? Cóż, prawa rynku, wszędzie można wdepnąć na minę. A wystarczy poradzić się zaufanego lekarza lub farmaceuty :)