Skocz do zawartości









Czy krople xylometazolin uzależniają? ( otrivin, acatar, sudafed )


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 _gość_*

_gość_*
  • Goście

Napisano 28 października 2014 - 06:13

Czytałem kilka wypowiedzi, które niezbyt zachęcająco przedstawiały działanie tego typu preparatów. Co sądzicie, czy warto walczyć z katarem z ich pomocą?

#2 interakcjelekow

interakcjelekow

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 15 marca 2015 - 10:24

Jest mnóstwo osób uzależnionych od Xylometazoliny i obserwuję to każdego dnia w aptece, gdy zaznaczam wydając kropelki, że nie można stosować ich dłużej niż 7 dni. Okazuje się bowiem, że gdy pacjent stosuje krople obkurczające śluzówki dłużej niż 7 dni i nagle je odstawi, występuje efekt "z odbicia" tzn. śluzówka nosa nabrzmiewa. W efekcie pacjent stosuje kropelki dalej, bo "już nie może inaczej oddychać". Wiele osób, którym zwróciłam uwagę, przyznało mi racje, że są uzależnione. Wyjście w tej sytuacji to zgłosić się do laryngologa, który zapisze prawdopodbnie kilkudniową albo kilkutygodniową kurację sterydową, by pozbyć się obrzęku z odbicia. Jeśli natomiast xylometazolina jest stosowana zgodnie z ulotką nie ma takiego niebezpieczeństwa i można ją śmiało stosować.
inne niebezpieczeństwo podczas stosowania Xylometazoliny czy pochodnych to wysuszenie śluzówki nosa i krwawienie z nosa.

#3 m@gr farm.

m@gr farm.

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 16 marca 2015 - 04:39

Warto, ale krótko. Są całkiem skuteczne, nawet szybko działają...ale max 7 dni do stosowania. Nie ma co ryzykować. Potem wyjść z takiego uzależnienia to też kilka miesięcy. Takie stopniowe zejście z dawki. najpierw dawka o połowę mniejsza a na koniec co raz bardziej rozcieńczana z solą fizjologiczną.