Skocz do zawartości









Brinerdin - rezerpina


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 04 grudnia 2015 - 10:02

Jest to preparat złożony oparty na przestarzałych koncepcjach łączenia w leczeniu nadciśnienia tętniczego rezerpiny i dihydroergokrystyny, cieszący się nieuzasadnioną popularnością. Trzecim składnikiem jest klopamid - lek moczopędny. Ponieważ preparat zawiera składniki w stałej proporcji, wymusza to sztywność dawkowania i uniemożliwia tym samym indywidualizację leczenia. Należy z powyższych powodów uznać go za mało przydatny w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Przeciwwskazania:Nadwrażliwość na składniki preparatu oraz inne tiazydowe leki moczopędne (np. hydrochlorotiazyd) i sulfonamidy. Leku nie należy także stosować w chorobie wrzodowej, wrzodziejącym zapaleniu jelit i depresji, a także jeżeli choroby te występowały w przeszłości, oraz w niewydolności nerek. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie dnę moczanową, cukrzycę, zaburzenia lipidowe, astmę, alergię, toczeń układowy, chorobę Parkinsona, padaczkę lub chorobę przewodu pokarmowego. Nie należy w czasie leczenia pić alkoholu ani stosować leków uspokajających, nasennych, przeciwlękowych, przeciwhistaminowych, leków moczopędnych, soli litu, kortykosteroidów lub preparatów zawierających metylodopę (Dopanol, Dopegyt).
Działania niepożądane: W czasie stosowania leku często występuje senność, zaburzenia orientacji i uwagi, zmniejszenie łaknienia, nudności, wymioty, biegunki, nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, przemijające zaczerwienienia skóry, zmniejszenie potencji i uczucie gniecenia w nadbrzuszu oraz uczucie blokady nosa. Pilny kontakt z lekarzem jest wskazany, jeżeli wystąpią: obniżenie nastroju (depresja), ból brzucha, smoliste stolce, żółte zabarwienie skóry i oczu, samoistne krwawienia i sińce, ból gardła, gorączka, duszność, krew w stolcu lub moczu, zmniejszenie oddawania moczu. Lek może także spowodować zmniejszenie stężenia potasu w organizmie, co objawia się: uczuciem suchości w jamie ustnej, zwiększonym pragnieniem, zmianami nastroju, nerwowością, nieregularnym biciem serca, skurczami mięśniowymi, dużym osłabieniem oraz uczuciem drętwienia i sztywności kończyn górnych i dolnych. Wystąpienie któregokolwiek działania niepożądanego wymaga konsultacji z lekarzem.
Dawkowanie: Według wskazań lekarza.
Uwagi: Zalecana jest ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze urządzeń mechanicznych. W czasie leczenia należy unikać przebywania na słońcu. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu preparatu przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, ponieważ powinien być on odstawiony na 10-14 dni wcześniej. Jak wspomniano, lek w większych dawkach powoduje utratę potasu i zalecane jest w czasie jego stosowania jedzenie pokarmów zawierających dużo tego elektrolitu (np. bananów, pomarańczy, awokado, pomidorów) albo przyjmowanie preparatów potasu (np. Kalium effervescens), lub też leków, które zatrzymują potas (np. amiloridu, triamterenu).
Interakcje: Łączenie preparatu z chinidyną lub digoksyną może spowodować zaburzenia rytmu serca. Skuteczność leczenia zmniejszają leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, a także amitrip­tylina, dezipramina, doksepina, imipramina i nortriptylina.

Obecnie jest wycofany z lecznictwa, ze względu na działania niepożądane oraz wprowadzenie skuteczniejszych leków.