Skocz do zawartości









- - - - -

Nadwaga przyczyny diagnoza

nadwaga

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 10 października 2013 - 11:25

Czy masz ponad 40 lat?


Podczas starzenia się organizmu dochodzi to zwolnienia przemiany materii. Dodatkowo starsi ludzie nie zażywają już tyle ruchu co kiedyś. Powinieneś zredukować ilość spożywanych kalorii, bądź też zacząć się codziennie gimnastykować, prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Spacery, jazda na rowerze, pływanie to umiarkowany wysiłek, który pomoże zrzucić zbędne kilogramy.

Czy przez większość swojego życia masz nadwagę?


W celu stwierdzenia czy rzeczywiście masz nadwagę, oblicz swój BMI (Body Mass Index), czyli wskaźnik masy ciała, który określa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Aby obliczyć BMI podziel wartość swojej wagi w kilogramach przez wzrost w metrach, podniesiony do kwadratu. Wartość BMI powyżej 25 kg/m2 oznacza nadwagę, natomiast powyżej 30 kg/m2 to już otyłość.

bmi.gif

Czy rodzice także mają nadwagę?


Powinieneś bardziej niż inni uważać na to, co jesz, ponieważ występują u Ciebie skłonności do nadwagi. Jest to spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi. Powinieneś ograniczyć ilość spożywanych kalorii tak, aby ich ilość była mniejsza od ilości spalanej w ciągu dnia. Aby zrzucić zbędne kilogramy, zastosuj niżej wymienione wskazówki:

  • jedz mało a często, unikaj obfitych posiłków,
  • jedz dużo warzyw, owoców, ogranicz spożycie pieczywa białego, jedz mniej ziemniaków),
  • unikaj picia słodkich, gazowanych napojów oraz piwa, zastąp je zwykłą wodą mineralną, która oczyści twój organizm- staraj się po godzinie 18 już nic nie jeść, ponieważ nadmierne kalorie w nocy zamieniają się w tłuszcz,
  • wykonuj codziennie ćwiczenia gimnastyczne; jeśli samemu jest Ci się ciężko zmobilizować, spróbuj zapisać się na aerobik lub inne zajęcia sportowe regularnie się odbywające,
  • ruszaj się dużo, jeżeli masz taką możliwość rezygnuj z jazdy samochodem lub autobusem a do sklepu czy do pracy chodź na piechotę,| - zapisz się na basen, pływanie bardzo pomaga w odchudzaniu."

Czy ostatnio zmieniłeś dotychczasowy tryb życia na bardziej siedzący (mniej się ruszasz niż wcześniej)?


Twoje zapotrzebowanie energetyczne spadło po zmianie trybu życia. Powinieneś zacząć się gimnastykować, bądź też ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Aby to zrobić jedz mniej, zmień dietę (więcej świeżych warzyw i owoców, a mniej tłustych, wysokokalorycznych posiłków). Dodatkowo spróbuj zorganizować sobie wolny czas, spędzaj go aktywnie. Spacer, jazda na rowerze, pływanie to znakomity sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także odskocznia od stresów i pracy.

Czy zażywasz jakieś leki?


Niektóre leki mogą powodować jako skutek uboczny przyrost masy ciała (np. sterydy). Powinieneś omówić ten problem ze swoim lekarzem.

Czy ostatnio rzuciłeś palenie?


Bardzo często po rzuceniu palenia dochodzi do przybrania na wadze. Przyczyną jest nadmierne jedzenie zwłaszcza słodyczy, aby stłumić w sobie chęć zapalenia i zająć czymś ręce. Nie powinieneś na początku przejmować się dodatkowymi kilogramami. Gdy minie już głód nikotynowy i ogromna chęć zapalenia papierosa, spróbuj wtedy zastosować dietę, aby znormalizować wagę.
Jeśli nie, po prostu jesz więcej niż potrzebuje twój organizm. Konieczne jest ograniczenie ilości spożywanych kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli nie jesteś w stanie sam zmobilizować się do codziennych ćwiczeń fizycznych powinieneś zacząć chodzić regularnie bądź na siłownię, bądź na aerobik. Licz kalorie pokarmów, które spożywasz. Staraj się, aby spożycie kalorii było mniejsze niż to ile ich spaliłeś w ciągu dnia.

Czy przyrost masy ciała był związany ze stresową sytuacją lub z okresem depresji?


Często, gdy się denerwujemy, lub jesteśmy przygnębieni dochodzi do spożywania nadmiernej ilości pokarmów. Powinieneś zastosować odpowiednią dietę, zmienić złe nawyki żywieniowe, zacząć się codziennie gimnastykować. Jeśli lęk lub depresja utrzymują się długo, powinieneś zasięgnąć porady lekarza.

Czy oprócz nadwagi masz jeden lub więcej z poniższych objawów:

  • brak tolerancji na zimno;| - suche, kruche włosy;
  • sucha, zimna skóra (szorstkie łokcia i kolana);
  • szybkie męczenie się;
  • zaparcia?

Możliwe, że masz niedoczynność tarczycy. Jest to dość rzadka przypadłość, dotykająca głównie kobiety w średnim wieku, polegająca na niedoborze hormonów produkowanych przez tarczycę - tyroksyny i trójjodotyroniny. Hormony te odpowiedzialne są głównie za prawidłową przemianę materii i wytwarzanie energii w organizmie. Zgłoś się do lekarza po poradę. Jeżeli potwierdzi diagnozę prawdopodobnie zastosuje terapię hormonalną, co usunie objawy niedoboru.

Jeśli nie to najprawdopodobniej przyczyną nadwagi jest u Ciebie przejadanie się, spożywanie większej ilości kalorii, niż tego wymaga zapotrzebowanie organizmu. Powinieneś zastosować dietę, codziennie ćwiczyć, a jeśli po miesiącu nie nastąpi spadek masy ciała, udaj się do lekarza, gdyż może istnieje jakaś ukryta przyczyna twojej nadwagi.



#2 witmin

witmin

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 07 kwietnia 2016 - 02:46

ciekawy artykuł, sam nie mam z tym problemu, ale dobrze znać takie podstawy żeby w razie potrzeby wiedzieć o czym się mówi :)



#3 termis

termis

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 30 maja 2016 - 01:26

według mnie ten sposób patrzenia na wagę nie jest ok, bardziej wartościowy jest na pewno wskaźnik tkanki tłuszczowej w organiźmie



#4 romulus

romulus

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 06 kwietnia 2020 - 08:25

Myślę, że w przypadku nadwagi dobrze jest zgłosić się do dietetyka.