Skocz do zawartości









Leki nasercowe pytania i odpowiedzi

leki nasercowe

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 05 października 2013 - 07:22

Jak rozpoznać, że lek nasercowy wywołuje działania niepożądane?


bjawy niepożądane można podzielić na dwie grupy. Po pierwsze objawy niecharakterystyczne, które mogą wystąpić przy wszystkich lekach. Każdy lek może powodować nudności czy alergie. Te skutki są mniej groźne, bo pacjent szybko je zauważa i najczęściej po prostu nie bierze następnej dawki leku albo szybko się kontaktuje z lekarzem. Druga grupa, trudniejsza do rozpoznania dla pacjenta, jest większym problemem. To może być na przykład niepożądany czy zbyt duży spadek ciśnienia tętniczego, zbyt duże zwolnienie czynności serca, i my zwykle dając pacjentom takie leki powinniśmy im wpoić coś w rodzaju nawyku samokontroli. Mówię tu np. o częstych pomiarach ciśnienia tętniczego, badaniach częstości tętna. Sytuacje, w których te niechciane objawy występują, nie są wcale takie rzadkie. Nie ma takich preparatów, które nie mają działań niepożądanych. Zawsze pacjentów przestrzegamy, że gdy mają jakiekolwiek podejrzenie, że ich złe samopoczucie może być związane z zażywanym lekiem, powinni może nie odstawiać leku, ale opuścić najbliższą dawkę, albo przynajmniej ją zmniejszyć. A najlepiej, żeby jak najszybciej skontaktowali się ze swoim lekarzem. Zawsze przestrzegamy, żeby pacjenci na własną rękę nie odstawiali leków. Jest to szczególnie ważne właśnie w kardiologii, gdy są to leki działające natychmiast i odpowiedzialne za bezpieczeństwo bardzo ważnego narządu, jakim jest serce. Istnieją takie leki, których odstawienie byłoby dla pacjenta niebezpieczne i są nimi właśnie preparaty stabilizujące krążenie i rytm pracy serca. My, lekarze, nie chcielibyśmy, żeby chory takie leki odstawiał, ponieważ byłoby to dla niego niebezpieczne.



#2 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 05 października 2013 - 07:26

Co robić, gdy nagle poczujemy silny promieniujący ból za mostkiem?


Odpocząć, wziąć tabletkę aspiryny lub nitrogliceryny pod język, wtedy lek szybciej działa. Wówczas ból na chwilę ustępuje, choć zawsze pozostawia
uczucie słabości. Jak najszybciej należy zadzwonić do operatora pogotowia i zasugerować mu, że jest to ból zamostkowy z podejrzeniem zawału serca. Najlepiej i najbezpieczniej dla chorego jest trafić na oddział, na którym jest 24-godzinny dyżur zawałowy, z dostępnością pracowni hemodynamicznej. Najlepiej, by został tam przewieziony karetką „K” lub „R". Na oddziale kardiologicznym nastąpi wykluczenie zawału serca lub jego potwierdzenie. W tym ostatnim przypadku natychmiast zostanie wdrożone skuteczne leczenie. Najważniejszy jest czas od wystąpienia bólu zawałowego, który nie powinien być dłuższy niż 90 minut. Walka o skrócenie tego czasu jest walką o życie i szanse uratowania chorego, także od inwalidztwa w postaci rozległego pozawałowego uszkodzenia serca. Dlatego sukces leczenia zależy głównie od czasu, a więc drogi przebytej przez chorego od zgłoszenia, poprzez transport sanitarny, z przygotowanym zespołem kardiologicznym, dzięki któremu leczenie zawału rozpoczyna się już w domu chorego, a pacjent szybko trafia bez pośredników (lekarze rodzinni, oddziały wewnętrzne, ratunkowe), do specjalistycznego oddziału kardiologicznego, z pracownią hemodynamiki i doświadczonym zespołem kardiologów inwazyjnych pracujących przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Ten najnowocześniejszy i najbardziej skuteczny pod względem medyczno-ekonomicznym model leczenia zawału serca, rozpoczęty w Zabrzu już w roku 1985, stał się modelem ogólnopolskim zdecydowanie daje największą szansę uratowania życia i uniknięcia inwalidztwa. 

 



#3 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 05 października 2013 - 07:36

Choroby serca często są dziedziczne. Czy mając podobne objawy jak ktoś z bliskiej rodziny mogę sięgnąć po jego leki?


Nigdy. To oczywiście byłoby najłatwiejsze, gdyby można było leczyć się samemu w ten sposób, ale podkreślam, nigdy nie można stosować lekarstw przepisanych mamie, cioci, babci czy jakiejkolwiek innej osobie. To nie przypadek, że praktycznie wszystkie preparaty na choroby serca są dostępne wyłącznie na receptę. Podobne objawy nie oznaczają jeszcze dokładnie tej samej choroby. Na tym też często polega trudność w diagnozowaniu. Może być tak, że zażywając cudze leki, walczymy z nie tym, na co w istocie chorujemy. Podobne na pozór dolegliwości mogą być objawami zupełnie innych schorzeń, a my zażywając cudze lekarstwa, wyrządzamy sobie wielką krzywdę. Niekiedy, niestety, nieodwracalną. Musimy pamiętać, że każdy organizm jest inny, czyli jeżeli nawet mamy nie tylko takie same objawy, ale wręcz tę samą chorobę co ktoś z rodziny, to nie oznacza jeszcze, że stosowane przez niego leki uleczą i nas. To może być nie tylko kwestia dobrania odpowiednich dawek. Nie wolno zapominać, że nawet jeśli chorujemy na to samo, to może okazać się, że nie tolerujemy preparatów, które przepisano naszym krewnym. Oczywiście może się tak zdarzyć, że nie będziemy ewidentnie źle na nie reagować, jednak nawet jednorazowe ich zażycie jest karygodnym błędem. Dziedziczenie w chorobach serca nie jest najważniejszym czynnikiem. 0 wiele ważniejsze są czynniki środowiskowe to, gdzie i jak żyjemy, co robimy, co jemy. Nasze obciążenie genetyczne owszem, może decydować o ryzyku
zachorowania, ale według statystyk tylko w 40 procentach. Na przykład, jeśli ojciec dostał zawału mając lat 50, nie musi to wcale oznaczać nieuchronnego zachorowania jego dziecka, a jedynie jego zwiększone ryzyko. Podobnie jest z występowaniem innych czynników rozwoju chorób serca, a zatem nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu u rodziców czy rodzeństwa. To ewentualnie zwiększone ryzyko można zrównoważyć zdrowym trybem życia.



#4 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 07 października 2013 - 11:49

Choroby serca


nadciśnienie płucne - objawy niespecyficzne, trudno zauważalne: szybkie męczenie się, występowanie duszności, obniżona tolerancja wysiłku; leki: isosorbide dinitrate, isosorbide mononitrate, glyceryl trinitrate.

schorzenia węzła zatokowo-przedsionkowego: kołatanie serca, poczucie nagłego, silnego uderzenia serca, uczucie szybkiego miarowego lub niemiarowego bicia serca, uczucie wolnego miarowego lub niemiarowego bicia serca, duszność, zawroty głowy, nagłe zasłabnięcie lub utrata przytomności; amiodarone mexiletine, propafenon, digoxin, metyldigoxin, proscillaridin.
migotanie przedsionków (odmiana arytmii) - kołatanie serca, „potykanie” się lub wypadanie pojedynczych uderzeń; wtórnie - osłabienie, omdlenia; leki: amiodarone, quinidine, digoxin, metildigoxin, proscillaridin.
Przerost komór serca - objawy: zaburzenia rytmu serca, zasłabnięcia, omdlenia, obniżona: tolerancja wysiłku, obrzęki, duszność; leki: amiodaron, mexiletine, propafenon, digoksyna, metyldigoksyna, proscillaridin.
schorzenia naczyń wieńcowych (niedrożność naczyń wieńcowych) - przewlekła choroba niedokrwienna serca, objawy: ból dławicowy zlokalizowany za mostkiem, często i promieniujący do lewego ramienia, uczucie zmęczenia, omdlenia, obniżona tolerancja wysiłku. Leki: tabletki i kapsułki o przedłużonym uwalnianiu zawierające: isosorbide dinitrate, isosorbide mononitrate, giyceryl trinitrate, molsidomine.
ostre objawy choroby niedokrwiennej serca objawy - ostry, nieznośny, piekący ból za mostkiem, podobny do uczucia przypalania rozżarzonym żelazem, czasem promieniujący do lewego przedramienia. Leki doraźnie: postacie szybko działające (tabletki podjęzykowe, aerozole doustne): giyceryl trinitrate, isosorbide dinitrate isosorbide mononitrate, giyceryl trinitrate.



#5 Twoje zdrowie

Twoje zdrowie

    Zaawansowany użytkownik

  • Administrators
  • 147 postów

Napisano 07 października 2013 - 11:56

Budowa serca

  • aorta - duży pień tętniczy, którego gałęzie doprowadzają krew do wszystkich tkanek
  • lewy przedsionek -dostaje odtlenowaną krew z żył płucnych.
  • Prawy przedsionek otrzymuje tę krew z żyły głównej górnej i dolnej
  • żyła główna górna - zbiera krew z górnej połowy ciała i prowadzi do prawego przedsionka
  • żyła główna dolna - zbiera krew z dolnej połowy ciała i prowadzi do prawego przedsionka
  • węzeł zatokowo-przedsionkowy - jako rozrusznik serca wytwarza bodźce regulujące rytmiczne skurcze serca
  • prawa komora - dostaje krew z prawego przedsionka
  • zastawka aorty i pnia płucnego - zapobiegają powrotowi krwi do serca z tętnicy płucnej i aorty.
  • zastawka dwudzielna - zapobiega cofaniu się krwi z lewej komory do lewego przedsionka.
budowa serca