Skocz do zawartości









Czy można łączyć leki przeciwbólowe?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kayahh

Kayahh

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 marca 2014 - 02:09

hej
Mam w domowej apteczce różne leki na ból głowy: aspirynę, ibuprom, apap extra i nurofen. Czy w razie silnego bólu mogę zażyć 2 różne leki do razu żeby zwiększyć działanie? Czy mogę sobie tym zaszkodzić? Proszę o odpowiedź.

#2 kateq

kateq

    Newbie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 16 marca 2014 - 06:02

Nie jestem ekspertką ale kiedyś w aptece farmaceutka poleciła mi na ból głowy lek Excedrin migra stop (nazwę mogłam przekręcić), ze względu na to, że podobno zawiera 2 różne leki przeciwbólowe w jednym...

#3 buspiron

buspiron

    Zaawansowany użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 37 postów

Napisano 16 marca 2014 - 09:00

Oczywiście, że możesz ale pod warunkiem zastosowania się do poniższych zasad:

- nie możesz przyjmować jednocześnie preparatów z tej samej grupy, np. z grupy NLPZ!
ibuprom/nurofen (zawierają tą samą substancję) + aspiryna = zwiększenia działań niepożądanych!

- akceptowane są połączenia (w tym wypadku możemy zredukować dawki poszczególnych substancji, zmniejszając działania niepożądane bez znaczącego obniżenia efektu terapeutycznego)
paracetamol + ibuprofen , w Twoim przypadku np. apap extra + nurofen/ibuprofen
lub wspomniany przez Ciebie excedrin zawierający dobrze znaną aspirynkę z paracetamolem, również jak najbardziej akceptowany

#4 FENIX

FENIX

    Zaawansowany użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 29 marca 2014 - 10:18

Najlepiej skorzystaj z wyszukiwarki interakcji leków. Odpowiednie strony znajdziesz w tym temacie



#5 EwelinaP.

EwelinaP.

    Zaawansowany użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 09 kwietnia 2014 - 03:13

Tak jak napisał buspiron - leki przeciwbólowe można ze sobą łączyć, ale należy robić to umiejętnie.

Święte prawo, którego się nie łamie: nie łączymy ze sobą leków przeciwbólowych o takim samym mechanizmie działania. W praktyce rozchodzi się głownie o niełączenie ze sobą niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wśród preparatów bez recepty niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi są praktycznie wszystkie preparaty, oprócz tych na bazie paracetamolu (Apap, Codipar, Panadol, Efferalgan). Innymi słowy, nie łączymy ze sobą żadnych aspiryn (Aspirin, Polopiryna), ibuprofenów (Ibum, Ibuprom, MIG, Nurofen), naproksenów (Naxii, Aleve, Naproxen) i innych leków przeciwbólowych. Z paracetamolem można łączyć praktycznie wszystko (przynajmniej w "standardowych" warunkach), ale inne konfiguracje zdecydowanie nie są polecane. W Twoim przypadku, możesz łączyć Apap z Ibuprom/Nurofenem/Aspiryną, ale aspiryny nie łącz już z Nurofenem...

Jednym powodem jest sumowanie działań niepożądanych poszczególnych preparatów - jeżeli aspiryna wpływa źle na żołądek, a ibuprofen wpływa tak samo to wystarczy wyobrazić sobie jak zadziała jedno i drugie podawane naraz.
Inna sprawa to to, że niesteroidowe leki przeciwzapalne wykazują tzw. efekt pułapowy. Z polskiego na nasze rozchodzi się o to, że NLPZy działają przeciwbólowo tylko do pewnego stopnia. Później nasilają się już tylko działania niepożądane, niezależnie od tego ile ich weźmiemy. Innymi słowy - nie ma co się faszerować całą naszą apteczką, bo może się okazać, że wcale boleć mniej nie będzie, a tylko skutki uboczne będą się sumować.

Jeżeli boli naprawdę mocno to zdecydowanie bardziej polecane są gotowe preparaty, w których łączy się ze sobą różne leki przeciwbólowe (takie gotowy mix jest zdecydowanie bezpieczniejszy od własnej mieszanki) lub takie, które zawierają składniki wspomagające działanie przeciwbólowe właściwej substancji (tak działa np. kofeina czy kodeina w takich preparatach jak Solpadeine, Antidol, Apap Extra, Panadol Extra itd. itd...).

#6 Waldi

Waldi

    Zaawansowany użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 23 sierpnia 2016 - 06:02

Zdecydowanie nie powinno się ich łączyć. Takie postępowanie grozi np. chorobą wrzodową żołądka.



#7 mille

mille

    Zaawansowany użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisano 22 maja 2021 - 07:54

W wielu przypadkach łączy się takie terapie. Aczkolwiek wszystko zależy, jaka jest to jednostka chorobowa oraz jaki jest lek. Nigdy na własną rękę nie powinno się łączyć działania dwóch leków przeciwbólowych. Dobrze jest na pewno skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.

 

Z tych nowoczesnych metod polecam terapie za pomocą medycznej marihuany. Znajduje dobre zastosowanie w leczeniu bólu.